ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

هفت سال طلایی در تربیت کودکان را بشناسید

دکتر منتظری در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: سن یک تا 7سالگی، دوران طلایی برای شکل گیری شخصیت اصلی کودکان است و نقش تعیین کننده‌ای در آینده آنها دارد.

1399/06/30
|
13:13
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه " ترنج " با موضوع بی سوادی سفید سدی در برابر تعامل خانواده‌ها با حضور دکتر فاطمه منتظری، مدرس دانشگاه، پژوهشگر و کارشناس در حوزه مطالعات زنان و ارتباط تلفنی با مسعود صادقی، کارشناس ارشد ارتباطات و کارشناس سواد رسانه‌ای روانه آنتن شد.

***ترنج: سواد سیاه و سفید در کدام قسمت زندگی تاثیر گذارند؟

فاطمه منتظری: در وجود هر انسانی دو حوزه تفکری وجود دارد. نخست حوزه تفکر مادی است که مغز آن را مدیریت می‌کند و کار آن تامین نیازهای اولیه است. مغز نیاز به دانش دارد به همین دلیل مدارج تحصیلی باید طی شود تا مغز خوراک و تغذیه کافی برای مدیریت عالم مادی وجود ما را داشته باشد. می‌توان گفت مغز ما با دانشی که امروز سواد سیاه نامیده می‌شود عجین شده است و هر چه این سواد افزایش یابد ابزار بیشتری برای کنترل در دسترس دارد اما یک تعبیر در معارف اسلامی به نام علم و حکمت وجود دارد که با حوزه تفکر عرشی و الهی ما سر و کار دارد که کیفیت‌ها را مشخص می‌کند.
گاهی یک فرد دارای تحصیلات کارشناسی یا کارشناسی ارشد است اما لزوما نمی‌تواند از این دانش برای بالابردن کیفیت تعاملات با اطرافیان استفاده کند. اینجاست که هنر و مهارت خود را نشان می‌دهد یعنی با داشتن سواد سفید می‌توانیم از دانش به مهارت برسیم. پس برای موفقیت میزان سواد سیاه مطرح نیست این که چه میزان از این سواد در زندگی به کار بسته می‌شود مهم است.

***ترنج: تاثیر سواد سفید در کار با رسانه‌ها و فضای مجازی چگونه است؟

مسعود صادقی: از مفهوم سواد سفید این گونه برداشت می‌شود که یک مفهوم عام و بین رشته‌ای است که از روان شناسی، علوم تربیتی تا مدیریت و ارتباطات را در برمی گیرد. نیاز به سواد ارتباطات و رسانه‌ای در جامعه امروز هر روز بیش از گذشته خود را نشان می‌دهد. آنچه اهمیت دارد این است که نباید فضای مجازی را از فضای واقعی جدا بدانیم، به معنای دیگر فضای مجازی مناسبات واقعیت را دارد و تنها شکل آن تغییر کرده است. تا زمانی که دانش کافی درباره فضای مجازی نداشته باشیم نمی‌توانیم خودمان را در برابر آسیب‌های آن محافظت کنیم.

***ترنج: چگونه می‌توان نوجوانان را از دوران بحرانی بلوغ به سلامت گذراند؟

فاطمه منتظری: بهتر است به جای واژه "بحران " از دوران تاثیرگذار یا تعیین کننده برای دوران بلوغ استفاده کنیم چرا که این کلمه بار منفی به دنبال دارد. اگر از سن یک تا 7 سالگی زمینه سازی درستی در تربیت کودکان انجام داده باشیم، این مرحله گذار (بلوغ) در بحران طی نمی‌شود. در این 7 سال باید به کار بردن آن چه می‌دانیم در زندگی را یاد بگیریم و به فرزندمان بیاموزیم. در این صورت بچه‌ها با دانش و واقعیت درگیر نخواهند بود. از کودکی به دنبال این نباشیم که ظرف اطلاعاتی کودکمان را لبریز کنیم بلکه به او بیاموزیم چگونه از آن استفاده کند.

***ترنج: والدین در راهبری کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و استفاده درست از دانسته‌ها چه نقشی دارند؟

مسعود صادقی: پدر و مادرها از نظر نگرشی که نسبت به فضای مجازی و فرزند خود دارند درسه گروه محدودیت گرا، آسان گیر و مربی دیجیتال طبقه بندی می‌شوند. دسته نخست صورت مسئله را پاک می‌کنند. این پدر و مادرها برای این که از آسیب‌های فضای مجازی دور باشند سعی می‌کنند که مانع استفاده کودکان از اینترنت و دستگاه‌های هوشمند شوند. دسته دوم فرزند خود را در این فضا رها می‌کنند و دسته سوم به این آگاهی رسیده‌اند که فضای مجازی امکان بسیار خوبی برای پرورش و آموزش کودکان دارد و در عین حال آسیب‌هایی هم در آن وجود دارد.
به طور کلی والدین باید بدانند فضای مجازی شرایط بسیار خوبی برای سرگرمی و آموزش کودکان و نوجوانان فراهم می‌کند. برای آن که فرزندان از آسیب‌های این فضا در امان باشند باید نظارت بر فرزند در فضای مجازی مانند دنیای واقعی وجود داشته باشد.

دسترسی سریع
ترنج