مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

معاون مدیر كل صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت، معدن و تجارت: تولیدکنندگان لوازم التحریر قادر به تامین نیاز کشور و حتی صادرات هستند

معاون مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید کنندگان لوازم التحریر داخلی به لحاظ کمی و کیفی قادر هستند، کل نیاز کشور را تامین و صادر کنند و موفقیت هایی هم کسب کرده ایم.

1396/06/15
|
11:53
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع سایه سنگین واردات بر تولید نوشت افزار داخلی و با حضور مهندس علی محمد اسفندیاری معاون مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مهندس صنعت کار رئیس و دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان نوشت افزار به روی آنتن رفت.

مهندس علی محمد اسفندیاری در آغاز با بیان اینکه لوازم التحریر شامل طیف وسیعی از کالاهای مختلف مانند مدادپاکن، تراش، خط کش و مداد و خودکار و امثالهم می شود، گفت: بخش قابل توجهی از این کالاها بر اساس تقسیم بندی هایی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، تحت پوشش دفتر صنایع شیمیایی و سلولوزی قرار گرفته است.

معاون مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولوزی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: بخش قابل توجهی از این اقلام، توسط تعداد زیادی از مردم مورد استفاده قرار می گیرد مانند مداد و خودکار و از سوی دیگر بعضی از لوازم التحریر نیز کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. یکسری اقلام نیز مشخصا در حوزه لوازم التحریر قرار نمی گیرند مانند کاغذ فتوکپی و کاغذ چاپ که البته وضعیت تولید و واردات و صادرات آن را به صورت دوره ای توسط وزارت صنعت رصد می کنیم.

وی با بیان اینکه در سنوات اخیر فعالیت های زیادی در تولید لوام التحریر صورت گرفته است، اظهار داشت: در حقیقت به لحاظ ظرفیتی قادر هستیم، کل نیاز کشور را تامین کنیم. به عنوان مثال در مورد مداد، شش واحد صنعتی داریم که ظرفیت آنها 5.7 میلیون "قراس" است که هر "قراس" 144 عدد مداد می شود. این در حالی است که نیاز مصرف کشور، 1.6 قراس است.

اسفندیاری تصریح کرد: تولید کنندگان لوازم التحریر داخلی به لحاظ کمی و کیفی قادر هستند، کل نیاز کشور را تامین و صادر نیز کنند که در این زمینه نیز موفقیت هایی کسب کرده ایم.

مهندس صنعت کار در ادامه با انتقاد از واردات بی رویه گفت: برای مقابله با این مسئله، باید تمرکز را روی تولید کالاهای با کیفیت ایرانی گذاشت. در خصوص دفترچه باید گفت، تولیدات در این حوزه بیشتر از واردات است زیرا تعرفه بالایی دارد و به صرفه نیست.

وی ادامه داد: البته با توجه به سلائق مصرف کننده ها، واردات دفترچه نیز وجود دارد اما سهم فروش دفترچه های ایرانی نسبت به واردات، بیشتر است. اما در حوزه های دیگر نوشت افزار، وضعیت بلعکس است مانند خودکار که واردکننده ها سهم بیشتری دارند. البته سابقه تولید خودکار در ایران به سه دهه قبل از انقلاب بر می گردد و اخیرا در سال 96، صادرات خودکار نیز داشتیم.

رئیس و دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان نوشت افزار اشاره کرد: تولیدکنندگان حوزه خودکار امکانات خود را به روز کردند و حتی به جرات می توان گفت کیفیتی که در ایران تولید می شود از بسیاری از محصولات خارجی بیشتر است اما با این وجود هنوز به ظرفیت اسمی که داریم نرسیدیم.

دسترسی سریع
مناظره