صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

بنیانیان گفت: در حال حاضر والدین نمی توانند به فرزندان خود در رابطه با امر ازدواج کمک فکری کنند. لذا باید نهادهای مشاوره توانمند را با قیمت ارزان در اختیار جوان گذاشت.

برنامه "مناظره " پیرامون موضوع چالش تجرد در ایران و چرایی عدم توجه نهادهای فرهنگی و در ارتباط تلفنی با دکتر حسن بنیانیان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

بنیانیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی یک شورای زنان و خانواده بوده و و کار محوری آن، خانواده و بررسی علل و پیامدهای بالارفتن سن ازدواج در جامعه و همچنین سیاست گزاری برای مقابله با این معضل است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: بالا رفتن سن ازدواج و پدیده تجرد، محصول عوامل متعددی از جمله تغییر سبک زندگی عمومی و مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

وی اصلاح سبک زندگی را راهکاری فرهنگی برای مقابله با این پدیده معرفی کرد و گفت: در گذشته برخی آداب و رسوم ازدواج در فرهنگ ما منطقی بود اما در شرایط فعلی منطقی و عقلانی نیست. در تفکرات اسلامی امر ازدواج بسیار ساده است و کافی است که عرفیات غلط در خانواده ها را با کمک رسانه ها و دستگاه های فرهنگی اصلاح کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: در سیاست گزاری های اقتصادی باید حل مشکل مسکن و اشتغال جوانان را در برنامه های پنج ساله لحاظ کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت: وقتی ازدواج از سن طبیعی خود به تأخیر بیفتد آثار و پیامدهای مختلف روحی و جسمی برای زن و مرد و حتی تربیت فرزندان آنها در آینده ایجاد خواهد شد.

وی اضافه کرد: در کشور ما دو مرکز نظریه پردازی قدرتمند یعنی حوزه و دانشگاه و جریانی به نام مدیران اجرایی وجود دارد اما متأسفانه بین هر سه قطب در این نوع پدیده ها اختلاف نظر وجود دارد و زبان مشترکی نیست. درحالیکه تعامل سه جانبه بین اینها می تواند راهگشا باشد.

بنیانیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو ابراز داشت: مقاومت های عمیق فرهنگی نسبت به آموزه های دینی در رفع این پدیده مشکل ساز شده است. یعنی با الهام از سبک های غربی راه حل هایی در این زمینه ارائه می کنیم که همراه با آسیبهایی به ویژه برای زنان است، اما حاضر نیستیم با تکیه بر مبانی دینی، نیازهای جنسی و مشکلات جوانان کشورمان را برطرف کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: الان پدر و مادرها نمی توانند به فرزندان خود در رابطه با امر ازدواج کمک فکری کنند. لذا باید نهادهای مشاوره بسیار قوی و توانمند را با قیمت ارزان در اختیار جوان گذاشت.

مرتبط با این خبر

  • ضرورت یا الزام آینده پژوهی در آموزش و پرورش

  • راهکارهای وصول به امنیت غذایی و آبی در کشور

  • هدفمندی یارانه ها از اساس اشتباه بود

  • رکود 60 درصدی بنگاه های تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه

  • تمرکززدایی از تهران با استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها بازی سیاسی است

  • چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

  • وضعیت منابع آبی کشور فوق بحرانی است

  • لزوم استفاده از روشهای کشت هوشمند برای مدیریت منابع آبی

  • بارندگی از سال جدید وارد فاز جدیدی می شود/ خشکسالی در کار نیست