مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو انجمن ارگانیك ایران : محصولات تراریخته تهدید جدی برای کشاورزی سالم هستند

عضو انجمن ارگانیک ایران مطرح کرد : محصولات تراریخته تهدیدی برای کشاورزی سالم و ارگانیک ما خواهد بود و آلودگی حاصل از تولید این محصولات منتشر می شود و مزارع ما را مورد تهدید قرار دهد.

1398/02/03
|
14:58
|

برنامه " مناظره " با موضوع قانونی شدن تولید محصولات تراریخته با حضور دکتر وحید بیات ، عضو انجمن ارگانیک ایران روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه مناظره رادیو گفت و گو وحید بیات به بیان قوانین حوزه تولیدات تراریخته پرداخت و گفت : مسئله ایمنی محصولات تراریخته در سطح جهانی از سال 1992 در اجلاس سران زمین مطرح شد و به دلیل نگرانی هایی که برای مصرف این محصولات وجود داشت قوانینی در مواد 8 ، 17 و 19 کنوانسیون تنوع زیستی سال 1996 در خصوص تدوین ساز و کار قانونی برای کاربری مطمئن از زیست فناوری ایجاد شد.بر اساس این کنوانسیون ، پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در سال 2000 تصویب شد که در شهریور 1382 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و اجرایی شد.

وی در ادامه افزود : سازمان محیط زیست ، وزارت بهداشت ، سازمان غذا و دارو و جهاد کشاورزی مجری این قانون هستند.در سال 94 سازمان غذا و دارو دستورالعمل اجرایی پروتکل کارتاهنا را تهیه کرد و بر همین اساس مواد غذایی وارد شده باید دارای برچسب تراریخته باشند.

عضو انجمن ارگانیک ایران ، سویا ، ذرت ، پنبه و کلزا را به عنوان چهار محصول تراریخته در دنیا معرفی کرد و گفت : هیچ یک از این 4 محصول در دنیا مصرف انسانی ندارد و برای دام و طیور استفاده می شوند.

بیات اظهار کرد : کشورهایی مانند آمریکا و چین که 22 سال است محصولات تراریخته را کشت می کنند ، هیچ گاه از این مواد برای خوراک مستقیم مردم استفاده نکرده اند تا مضرات و تاثیرات آن را بر روی سلامت مشاهده کنند.

وی به ناکارآمدی قانون موجود اشاره کرد و گفت : این قانون بیشتر متوجه تولیدکننده محصولات تراربخته است که در صورت تخلف مجازات سختی متوجه شخص نمی شود.

عضو انجمن ارگانیک ایران در خصوص تجربه کشورهای دیگر در کشت و تولید محصولات تراریخته عنوان کرد : ما باید از تجربیات کشورها در این حوزه درس بگیریم.مقالات علمی در دنیا وجود دارد که حاصل بررسی های کوتاه مدت تاثیر این محصولات است.اما ما نمی توانیم صرفا به این دلیل که این مواد در کوتاه مدت تاثیری بر سلامتی نداشته اند از آنها استفاده کنیم.

بیات در رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : اگر بخواهیم جز کشورهای تولیدکننده محصولات تراریخته باشیم تهدیدی برای کشاورزی سالم و ارگانیک خود ایجاد کرده ایم.آلودگی حاصل از تولید این محصولات منتشر می شود و مزارع ما را مورد تهدید قرار دهد.

دسترسی سریع
مناظره