مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

محقق هوا فضای دانشگاه امیر كبیر عنوان كرد : تحریم؛بهانه ای برای توجیه کم کاری های حوزه فضایی

دکتر صرافان صادقی گفت : درست است که ایران در شرایط تحریمی و خاص قرار دارد اما این موضوع در بیشتر اوقات بهانه توجیه مسائل است.

1398/07/10
|
15:43
|

برنامه " مناظره " با موضوع هفته جهانی فضا با حضور دکتر سروش صرافان صادقی ، محقق دانشکده هوا فضای دانشگاه امیر کبیر روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

در ابتدای برنامه دکتر سروش صرافان صادقی با بیان اینکه هفته فضا باید به عنوان جشن جهانی نامگذاری شود، عنوان کرد : این جشن توسط همه افراد و محققین به پاس سرریز شدن فناوری های این حوزه و جایگاهی که اکنون هوا فضا در زندگی بشریت و انسانیت دارد برگزار می شود.

وی افزود : این هفت روز در ایران به نام هفت دانشمند شهیر ایرانی نامگذاری شده است.

محقق دانشکده هوا فضای دانشگاه امیر کبیر با اذعان به شرایط تحریمی ایران ، اظهار کرد : ایران در شرایط تحریم و خاصی قراردارد اما گاهی این وضعیت تنها بهانه ای برای توجیه بسیاری از کم کاری ها و ضعف هاست.

صرافان صادقی در پاسخ به این سوال که چرا اراده در این حوزه کم شده است ، توضیح داد : نخستین عامل این است که افراد سیاستگذار هوا فضا ، دیدگاه و دانش لازم در این حوزه را نداشته اند یا اطلاعات به درستی به آنها منتقل نشده است .

وی عدم وجود دستاوردهای ملموس در بخش فضایی را دلیل دیگری بر ناشناخته بودن این حوزه دانست و اظهار کرد : منظور از دستاورد زیرساخت های لازم برای دستیابی به اهداف و سیاست های تدوین شده است .

این محقق هوا فضا با تاکید بر لزوم ورود بخش خصوصی به حوزه فضایی کشور ، عنوان کرد : شرکت خصوصی برای شروع به زیرساخت نیاز دارد اما هزینه های اولیه در این حوزه بسیار بالاست . این در حالی است که شرکت های بزرگ هوا فضا در دنیا توسط دولت و از طریق انجام پروژه های مختلف تامین مالی می شوند .در واقع ابتدا دولت باید زیرساخت اولیه را تهیه کند تا محقق به جایگاه مطلوب برسد و در ادامه برای پیشرفت بخش خصوصی وارد شود.

به عقیده صرافان صادقی ایران در صنعت هوا فضا در جایگاه خوبی قرار ندارد و اگر فرض کنیم که پیشرفت در این حوزه با سرعت پیش می رود معنی آن یکی بودن با سرعت حرکت این صنعت در دنیا نیست. یکی دیگر از مشکلات این حوزه این است که می خواهیم آنچه که وجود دارد را اختراع کنیم یعنی از دستاوردهای دنیا استفاده نمی کنیم.

وی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو اظهار کرد : در حال حاضر صنعت فضایی دقیقا جایگاه صنعت هوایی در سال 1918 را دارد یعنی هر آنچه که در این سالها از صنعت هوایی می بینیم صد سال دیگر در صنعت فضایی خواهیم دید.

صرافان صادقی در پایان در رادیو گفت و گو عنوان کرد : برای اینکه بتوانیم جایگاه خود را در بین 80 کشوری که در حال حاضر بیش از 10 میلیون دلار در این بخش سرمایه گذاری می کنند حفظ کنیم باید روند و زیر ساخت خود را توسعه دهیم. همچنین ارج نهادن به نیروی انسانی راه حل اولیه پیشرفت است .

دسترسی سریع
مناظره