مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

نائب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران: کمبود نقدینگی صنایع، بزرگنمایی شده است

شجاعی عنوان کرد: از آنجایی که مسائل در بنگاه ها مشخص و روشن نیست ، همیشه چالش صنایع را در کمبود نقدینگی می دانیم و مسائل دیگر را در نظر نمی گیریم.

1398/09/21
|
09:00
|

برنامه " مناظره " با موضوع وضعیت بازگشت بنگاههای تولیدی به رونق تولید در ارتباط تلفنی با سید علیرضا شجاعی ، مدیر مرکز تعالی سازمان گسترش و نوسازی صنعت و نائب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

علیرضا شجاعی در ابتدا به مسائل تاثیر گذار بر مسیر کسب و کارها اشاره کرد و گفت : بر اساس یک نظر سنجی در سال 2017 ،85 درصد از مدیران ارشد چند بنگاه اقتصادی دنیا بر این عقیده بودند که مسائل و راهکارها در بنگاه ها و سازمان ها به درستی تعریف نمی شوند و 87 درصد عنوان کردند که به خاطر این موضوع در حال پرداخت هزینه های هنگفتی هستند.

وی مشکل اصلی در بنگاه های اقتصادی کشور را در تعریف مسئله در سطح خرد و کلان دانست و اظهار کرد : در واقع چون مسائل در بنگاه ها مشخص و روشن نیست ، همیشه چالش صنایع را در کمبود نقدینگی می دانیم . گرچه مسئله نقدینگی اهمیت دارد اما مشکل اصلی نیست چون عوامل دیگر خود را در قالب نقدینگی نشان می دهد.

مدیر مرکز تعالی سازمان گسترش و نوسازی صنعت ادامه داد : اگر کیفیت محصول تولیدی در صنایع پایین باشد ، تولیدکننده قادر به فروش کالا نیست. همچنین در صورتی که انتخاب کالا بر اساس نیاز بازار نباشد، فروش افت می کند و اگر منابع انسانی به خوبی انتخاب نشده باشند بازدهی کاهش می یابد، در نتیجه اثر آن در نقدینگی بروز می کند .

شجاعی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود ارزان بودن سوخت و بسیاری از نیازهای اولیه صنعت ، قیمت تمام شده در ایران بسیار بالاتر از چین است ، توضیح داد : این موضوع در ارتباط با فضای کسب و کار است .بسیاری از مسائل مربوط به این فضا در اختیار خود تولید کننده نیست. به عنوان مثال افزایش ناگهانی قیمت ارز به دلیل وابستگی شدید به واردات برای تامین مواد اولیه و قطعات ، اثر زیادی بر محصولات خواهد گذاشت.

وی ادامه داد : بخشی از این مشکل به درون بنگاه ها مربوط می شود چون برخی از فعلان اقتصادی ، بنگاه های خود را گران اداره می کنند ، در حالی که شرکت های خارجی سازوکار متفاوتی در خصوص اصول مدیریتی مانند قیمت تمام شده دارند . به عنوان مثال یک شرکت ایرانی برای توسعه و ارتقای صنعت خود اقدام به واردات تکنولوژی جدید می کند اما بنگاه چینی کارکرد و بهره وری خود را در جهت نیروی انسانی افزایش می دهد.

نائب رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران یادآور شد: بنگاه های اقتصادی دنیا اصراری بر داشتن تکنولوژی روز دنیا ندارند بلکه از ابزاری استفاده می کنند که مشتری نیاز دارد و بر این اساس قیمت تمام شده را تنظیم می کنند.

شجاعی در پایان گفت و گوی تلفنی با رادیو گفت و گو ، خاطرنشان کرد : نقدینگی که یک بنگاه اقتصادی برای حفظ خود نیاز دارد در حال افزایش به بالای 2 هزار میلیارد تومان است. بخشی از این نقدینه خواهی به علت فضای کسب و کار و برخی به خاطر انتخاب های نادرست آن بنگاه است که قادر به تنظیم هزینه ها نیست به همین دلیل کوچکترین تغییرات سبب مشکلات اقتصادی بزرگ می شود.

دسترسی سریع
مناظره