صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است که کاردرمانی تنها مناسب افرادی که دارای معلولیت هستند نیست بلکه این حوزه می تواند به اختلالاتی نظیر ام اس، آلزایمر و یا دیابت نیز کمک کند.

نوید میرزاخانی (عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی) درباره توانبخشی و کاردرمانی گفت: با توجه به اینکه امروزه علم پزشکی در جهان توسعه یافته است بیشتر روی پیشگیری و ارتقای سلامت کار می کند. متاسفانه هنوز در کشور ما فرشته هایی مثل توانبخشی جایگاه ویژه خودشان را پیدا نکردند و هنوز پزشکی حرف اول را می زند، کاش ما بتوانیم جایگاه توانبخشی را در این قسمت ایجاد کنیم.

وی افزود: توانبخشی شاخه های مختلفی دارد که قسمتی از آن کاردرمانی است. کاردرمانی در شاخه های مختلف جسمی، حرکتی و روانی می تواند موثر باشد و درمان های ویژه و خاص خودش را ارائه دهد. بیشترین هدف ما در جامعه باید این باشد که آگاهی سازی داشته باشیم. انسان ها برای اینکه سلامتشان را بتوانند ارتقا دهند و کیفیت زندگی شان را بالاتر ببرند باید در قسمت های مختلف از توانبخشی استفاده کنند. از شاخه های مشاوره گرفته تا درمان؛ قسمت دیگر می تواند الهام بخشی ما باشد که بتوانیم به افراد کمک کنیم تا بدانند توانبخشی در کدام قسمت ها می تواند موثرتر باشد یا کاردرمانی برای چه نوع کودکان و بزرگسالانی مناسب است.

میرزاخانی ادامه داد: امروز توانبخشی در رابطه با اختلالات جدیدی که با آنها سرو کار داریم مثل ام اس، آلزایمر و دیابت نیز می تواند موثر باشد و حتما این نیست که به اسم معلولیت باشد. زمانی که ما کار می کردیم خانواده ها نزد ما می آمدند و می گفتند فرزندشان باید حتما معلول باشد که به کاردرمانی بروند اما واقعیت این نیست ما می خواهیم شرایط را برای آنها بهتر کار کنیم. قسمت دیگری که باید خیلی روی آن کار کنیم اثرگذاری است. در اثرگذاری، ما جامعه توانبخشی، بیشتر باید خودمان را نشان دهیم. نشان دهیم که اگر کودکی در مدرسه مشکل یادگیری، توجه یا تمرکز دارد یا بزرگسالالی در ارتباطات مختلف خود در محل کارش مشکل دارد ما می توانیم کمکش کنیم و زمینه ارتقای سلامتش را ایجاد کنیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر روزی کار درمانی بتواند جایگاه خودش را در کشور پیدا کند بسیار می تواند موثر باشد و تمام افراد به نوعی می توانند از خدماتش استفاده کنند.

معاونت دانشجویی فرهنگی دانشکده توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی گفت: به خاطر تسلط سیستم پزشکی توجه به جنبه های توانبخشی و کاردرمانی خیلی کم است لذا کودکان خیلی دیر به توانبخشی ارجاع داده می شوند.

مرتبط با این خبر

  • بیش از 600 ماهواره سنجش از دور در فضا مشغول اند

  • استفاده فراگیر از سنجش از دور در بهره وری ملی موثر است

  • افغانستان و پاکستان تنها کشوران درگیر فلج اطفال در دنیا/ قصد داریم سرخک را در ایران ریشه کن کنیم

  • 16 سال است که در ایران بیماری فلج اطفال گزارش نشده است

  • دغدغه فناوری نانو در کشاورزی کاهش آلودگی آب های زیرزمینی است

  • تاثیرنانو آفت کش ها بیشتر از سموم غیرنانویی است

  • محصولات لاغری باید توسط پزشک متخصص تجویز شوند/ محصولات تقلبی به سلامت آسیب می رسانند

  • انیمیشن می تواند جایگزین درآمد نفت باشد

  • اختر فیزیک کمک می کند تا جهان اطرافمان را بهتر بشناسیم

  • تلسکوپ های مورد استفاده در دانشگاه ها شرایط خوبی ندارند