صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

معاون سرمایه گذاری وتامین منابع سازمان میراث فرهنگی گفت: در ژئوتکنیک وژئومورفولوژی مباحث مختلفی را در شکل گیری عارضه های طبیعی است وباید روی آن سرمایه گذاری کنیم چراکه دست مایه های ژئوتوریسم در دوره های مختلف زمین شناسی است.

حسین اربابی (معاون سرمایه گذاری و تامین منابع سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و فرهنگی کشور) درباره اینکه چگونه می توانیم جایگاه بهتری در صنعت زمین گردشگری داشته باشیم گفت: ژئوتوریسم که یک مجموعه از اکوتوریسم یا همان طبیعت گردی یا اقلیم گردی است نیاز به زیرساخت های خاص خود دارد. شاید زیرساخت های طبیعی که الان وجود دارد به صورت طبیعی شکل گرفته و سال های سال در هزاره های مختلف اماکن دوره های زمین شناسی در درسترس ما قرار گرفته است. همه ما می دانیم علاوه بر تنوع اقلیمی که همیشه درباره ایران در همه جا تبلیغ شده تنوع زمین شناسی نیز داریم.

او ادامه داد: ما در ژئوتکنیک و ژئومورفولوژی مباحث مختلفی را در شکل گیری عارضه های طبیعی داریم سپری می کنیم و به جاهای خوبی رسیدیم. ما باید روی این امر سرمایه گذاری کنیم چرا که بخش اعظم مایه ها و دست مایه های ژئوتوریسم را در حال حاضر داریم، که همان دوره ها و عارضه های مختلف زمین شناسی است. اما باید این را هم در نظر بگیریم که ما اماکن کمی نداریم که اکنون مورد بهره برداری توریست های حرفه ای قرار می گیرند مثل غارهای های بسیار خوب کتله خور در استان زنجان و غار علیصدر در استان همدان؛ این غارها مصداق بارز ژئوتوریسم هستند و اکنون استفاده می شوند اما عارضه های بسیار دیدنی طبیعی دیگری نیز، هم برای توریست های عمومی و هم برای توریست های تخصصی داریم.

اربابی خاطرنشان کرد: در سالی جاری تفاهم هایی را با وزرات صمت داشتیم تا بتوانیم برای سینه کارهای معدنی موجود در ایران مثل خور و بیابانک، مثل معادنی که در سنگ چینی نی ریز فارس هستند یک بسته زیرساخت گردشگری تعریف کنیم کما اینکه انجام شده است تا توریست های تخصصی بتوانند از این اماکن دیدن کنند و مواردی را که دوست دارند ببینند، برای عموم مردم نیز می تواند این امر جذاب باشد.

او همچنین در پاسخ به این سوال که برای بهره برداری درست از آنچه که داریم چه کنیم؟عنوان کرد: ما استعدادهای بی نهایت زیادی داریم که می توانیم به درستی از آنها بهره برداری کنیم. تمام عوارض طبیعی، شکل گیری غارها، شکاف ها و دره ها میراث طبیعی ما هستند و ما حتما پروتکل ها و شیوه نامه هایی را برای حفظ و احیای اینها داریم اما واقعیتی که اکنون شکل گرفته این است که خیلی از میراث تاریخی ما شناسایی نشد تا زمانی که نیازش در جامعه بوجود نیامد.

اربابی ادامه داد: این واقعیت را هم باید در نظر بگیریم که چند درصد از کسانی که از غار علیصدر دیدن می کنند توریست های تخصصی هستند، طبیعتا خیلی کم؛ ما اماکن دیگری هم داریم مثلا در جاده هایی که به شهر یاسوج منتهی می شود یا در اطراف جاده صفاشهر در استان فارس دوره های مختلف زمین شناسی در کوه وجود دارد و دیده می شود.

او در پایان با اشاره به اینکه مهمترین زیرساخت، ایجاد نیاز است، گفت: یعنی تورهای تخصصی مان را شکل دهیم، برای توریست های عمومی مان اطلاع رسانی کنیم و از جهتی دیگر متولیانی که می توانند، به صورت تخصصی شیوه نامه های حفظ این میراث طبیعی را رعایت کنند که البته در حال شکل گیری است.

مرتبط با این خبر

  • بیش از 600 ماهواره سنجش از دور در فضا مشغول اند

  • استفاده فراگیر از سنجش از دور در بهره وری ملی موثر است

  • افغانستان و پاکستان تنها کشوران درگیر فلج اطفال در دنیا/ قصد داریم سرخک را در ایران ریشه کن کنیم

  • 16 سال است که در ایران بیماری فلج اطفال گزارش نشده است

  • دغدغه فناوری نانو در کشاورزی کاهش آلودگی آب های زیرزمینی است

  • تاثیرنانو آفت کش ها بیشتر از سموم غیرنانویی است

  • محصولات لاغری باید توسط پزشک متخصص تجویز شوند/ محصولات تقلبی به سلامت آسیب می رسانند

  • انیمیشن می تواند جایگزین درآمد نفت باشد

  • اختر فیزیک کمک می کند تا جهان اطرافمان را بهتر بشناسیم

  • تلسکوپ های مورد استفاده در دانشگاه ها شرایط خوبی ندارند