صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو هیئت مدیره صنایع بازیافت در خصوص اوضاع کشور در حوزه بازیافت گفت: 64 کشور جهان قوانین دقیق در حوزه بازیافت دارند، اما قوانین ما نمی تواند صنعت بازیافت را یاری کند.

ولی الله غلامی(عضو هیئت مدیره صنایع بازیافت و عضو کمیسیون محیط زیست اتاق بازرگانی ایران) به برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو در خصوص اینکه در کشورمان در حوزه بازیافت چه کاری انجام دادیم و در چه جایگاهی قرار داریم، عنوان کرد: اگر 200 سال آینده زندگی بشر را از دیدگاه های مختلف رشد جمعیت و تکنولوژی ببینید، ساختارهای جدیدی به کمک معادن به زندگی ما اضافه شده است. در نهایت میزان ذخایر معادن کم و به مصنوعات اضافه می شود و این مصنوعات شامل کفش، لباس و خودرو و ماشین آلات صنعتی می شوند که باید بازیافت شوند.

غلامی با اعلام اینکه تا حدودا 75 سال بعد کل معادن کره زمین تمام می شود، افزود: چرخه بازیافت به طور دقیق وارد صنعت جهان شده و از دو دیدگاه توسعه پایدار به آینده و محیط زیست به آن نگاه می کنند. به عنوان مثال، در تهران به طور متوسط روزانه 9500 تن بازیافت داریم و اگر آن ها را بازیافت نکنیم، تصور کنید تا چه اندازه زمین های ما را در طول یکسال اشغال می کند. حالا این قصه را به کل شهرها و کره زمین اختصاص دهیم، جایی برای کشاورزی باقی نمی ماند.

او با بیان اینکه تا 70 سال دیگر توسعه پایدار به هم می ریزد و معادنی نداریم، یادآوری کرد: اشتغال ها باید به سمت صنعت بازیافت سوق پیدا کند و این کارها یک روزه انجام نمی شود، بلکه چیز مستمری است که دائم باید ادامه پیدا کند.

عضو کمیسیون محیط زیست اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه در کشور ما موضوع بازیافت از سالیان دور شروع شده، اما از جنبه قانون گذاری مشکل داریم، افزود: 64 کشور جهان قوانین دقیقی در حوزه بازیافت دارند، اما قوانین ما نمی تواند صنعت بازیافت را یاری کند.

او ادامه داد: سال 83 مجلس تصویب کرد که صندوق ملی بازیافت تأسیس شود و به این صورت است که هرکالایی که تولید شود، تولیدکننده به هزینه بازیافت آن اضافه و این پول را به صندوق ملی محیط زیست واریز کند. در پایان دوره مصرف آن شیء، از آن صندوق هزینه بازیافت را به بازیافت کننده و صنعتگر حوزه بازیافت می دهند. بعد از این مدت طولانی صندوق ملی بازیافت ما به طور شایسته کار نمی کند.

غلامی با اشاره به اینکه موضوع بعدی مربوط به قوانین حمایتی صنعت بازیافت است، گفت: در 64 کشور جهان صنعت بازیافت را از مالیات معاف کردند، چون عملا سودآور نیست و برای تشویق مردم برای حضور در این عرصه حمایت های خاصی از این دست صورت می گیرد. همچنین وام هایی با بهره کم در صنعت بازیافت اعطا می شود، اما متأسفانه هنوز بعد از مدت طولانی نتوانستیم صنعت بازیافت را از مالیات معاف کنیم و این سرعت را پایین می آورد.

مرتبط با این خبر

  • بزرگترین مشکل ربات های ایران قدرت و انرژی است

  • ایران در حوزه فناوری نانو در دنیا پیشتاز است

  • تجهیزات پزشکی ما مطابق با تکنولوژی روز دنیاست

  • در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم

  • امکان بهره گیری از هوش مصنوعی در حوزه سلامت وجود دارد

  • یک سوم از تجهیزات پزشکی از تولید داخل تأمین می شود

  • چرخه تبدیل علم به ثروت ما مشکل دارد

  • قطعات تیونینگ خودرو وارداتی و پرهزینه هستند

  • ایجاد مرکز منسجم نجوم آماتوری موجب کارآفرینی می شود

  • حدود 65 میلیون دلار صادرات نانو در سال 96 داشتیم