روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

نادر نقشینه: بزرگترین مشکل ربات های ایران قدرت و انرژی است

رئیس آزمایشگاه پایش دیجیتال دانشگاه تهران گفت: منابع انرژی و قدرتی ربات ها یکی از چالش برانگیزترین زمینه های تحقیقاتی در ایران است.

1397/11/02
|
13:54
|

نادر نقشینه (دانشیار دانشگاه تهران و رئیس آزمایشگاه پایش دیجیتال دانشگاه تهران) درباره مبحث رباتیک در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو بیان کرد: بحث اساسی که وجود دارد ایده مربوط به رباتیک است؛ معمولا وقتی از رباتیک صحبت می کنیم ممکن است دستگاه های عجیب و غریب به ذهنمان برسد در حالی که ممکن است خیلی ساده باشد، مثلا ما یکسری ربات های اجتماعی داریم که می توانند رفتارهای افراد را کنترل کنند یا ممکن است از سیستمی استفاده شود که عملا یک ربات احمق است و وقتی فرد آن را می پوشد، قدرتش را تقویت می کند و می تواند بارهای خیلی زیادی را از زمین بردارد.

وی افزود: یکسری مسائل در رباتیک مطرح می شود که در واقع طبیعی نمایی و مواردی از این دست است و زمینه های مختلفی را می تواند در بر بگیرد، بنابراین قبل از اینکه ما رباتیک را شروع کنیم اول باید مشخص کنیم که انتظاراتمان چیست و سپس در راستای آن بتوانیم جلو برویم.

او ادامه داد: تقریبا 300 سال است که مردم به دنبال اتو میت ها و خودکار هستند و اولین نمونه اش یک جوان نامه نویس بوده که با یکسری چرخ دنده این کار را انجام می داده است. در ایران نیز داریم این کار را انجام می دهیم ولی با توجه به مشکلاتی که وجود دارد در زمینه های چالشی در صحنه جهانی چندان حضور نداریم ولی در رابطه با ربات هایی که در صنعت وجود دارند و یا در سطح پیش پا افتاده هستند وضعیت خوبی داریم.

نقشینه خاطرنشان کرد: بزرگترین مشکل ما در ایران در قسمت قدرت و انرژی است چون بیشتر ربات هایی که الکترونیکی هستند بنابراین منابع انرژی و قدرتی آنها یکی از چالش برانگیزترین زمینه های تحقیقاتی در ایران است.

این استاد دانشگاه گفت: وقتی درباره ربات صحبت می کنیم یک بحث مربوط به ایده هایی است که وجود دارد و یک بحث واقعیت است. آنچه که همه به دنبالش می روند ربات های خودمختار است یا سنسورهایی که بتوانند در تمام مکان ها حرکت کنند و نقشه دقیقی از یک محل ارائه دهند. ما در این قسمت به خصوص در زمینه هوش مصنوعی و در قسمت میانجی های بین مغز و کامپیوتر با چالش روبه رو هستیم؛ نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز چنین است.

وی درباره ربات های نظامی نیز گفت: در ربات های نظامی نیز عملا داریم از این سیستم ها استفاده می کنیم یعنی اگر یک پرنده هدایت از دور بخواهد یک منطقه مرزی را مورد بررسی قرار دهد این امکان در حال حاضر وجود دارد و انجام هم می شود. درمورد رباتیک به خصوص درمورد شبکه های اجتماعی در زمینه تعاملات پیشرو نیستیم اما اهداف اپلیکیشن های نظامی مشخص است.

نقشینه در پایان عنوان کرد: بزرگترین مسئله رباتیک این نیست که ما این تکنولوژی را داشته باشیم بلکه این است که وقتی این تکنولوژی را داشتیم زمان فراقت افراد زیاد می شود و برای فراقت انسانی باید برنامه ریزی کرد. اگر چه این قضیه از حیطه متخصصین رباتیک خارج است ولی هیچ علمی بدون توجه به جامعه نمی تواند جلو برود.

دسترسی سریع
روزنه