روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

متخصص بایو تكنولوژی پزشكی: هر فردی که سرفه می‌کند الزاما کرونا ندارد

پروفسور علی کرمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله عنوان کرد: هر فردی که سرفه می کند یا تب دارد الزاما دچار بیماری کرونا نشده است.

1398/12/17
|
08:45
|

متخصص بایو تکنولوژی پزشکی از دانمارک و موسس بنیاد ملی سبک زندگی سالم در خصوص علائم اولیه کرونا در مجله علمی و خبری «روزنه» رادیو گفت‌وگو بیان کرد: مهمترین و اصلی‌ترین علامت این بیماری تب بالا است. البته هر تبی هم دلیل بر این نیست که فرد کرونا گرفته است.

وی تاکید کرد: تب، سرفه‌های خشک، بدن درد، عرق کردن و گاهی در کودکان شکم درد و عوارض گوارشی از جمله علائم کروناست اما خیلی از سرماخوردگی‌های شدید به خصوص آنفولانزا نیز این علامت‌ها را دارند لذا وجود همه این موارد دلیل بر این نیست که فرد حتما کرونا گرفته باشد چون ممکن است سرماخورده باشد.

کرمی اظهار داشت: مردم تصور می‌کنند که اگر کسی سرفه کند الزاما دارد ویروس پخش می‌کند یا کرونا دارد در حالی که اصلا اینطور نیست.

او یادآور شد: خیلی از کسانی که فوت کردند کرونایی نبودند بلکه آنفولانزا داشتند. همزمان با کرونا در کشور آنفولانزای تیپ A و تیپ B نیز وجود دارد. نگرانی‌ای که اکنون در جامعه وجود دارد یک کلمه است که کرونا را در دنیا هراسناک کرده و باعث شده مردم نسبت به این بیماری برداشت منفی داشته باشند و آن هم سرایت کرونا است. مردم از کلمه سرایت وحشت دارند.

کرمی ضمن بیان اینکه ویروس کرونا 4 تا 9 ساعت در روی سطوح، زنده می‌ماند گفت: اکنون مشخص شده که فردی که عطسه یا سرفه می‌کند تا دو متر ترشحات یا غباری که از دهانش خارج می‌شود پخش می‌شود. اگر سرفه کردیم از دستمال کاغذی یا آرنجمان استفاده کنیم.

او در توصیه به افراد دارای علائم عنوان کرد: کسانی که ریسکشان بالاست افراد بالای 55 سال هستند لذا جوانان خیلی نگران نباشند چون سیستم ایمنی بدنشان قوی‌تر است. اضطراب باعث کاهش این سیستم می‌شود. اگر فردی علائم را داشته باشد یعنی تبش واقعا خیلی بالا باشد، بدن درد و سرفه‌های خشک او را اذیت کند یا سرماخوردگی حاد است یا آنفولانزا و یا کروناست. در ابتدا باید به مراکز بهداشتی مراجعه کند و تبش را چک کند اگر سرفه می‌کند مهمترین و اولین کار این است که ماسک بزند چون امکان دارد دیگران را آلوده کند. پس باید خودپیشگیری داشته باشد. افرادی هم که اطراف آن فرد هستند مراقبت کند و بیمار را به مکان‌های شلوغ نبرند.

دسترسی سریع
روزنه