روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

یك داروساز: درمان بیماری‌های ویروسی سخت‌تر از درمان بیماری‌های میکروبی است

شیوا خوشنویس انصاری، داروساز، معتقد است که ساختن دارو راحت نیست و در دنیا حدود 10 سال طول می‌کشد، ضمن اینکه درمان بیماری‌های ویروسی خیلی سخت‌تر از بیماری‌های میکروبی است.

1398/12/17
|
14:00
|

مسئول درمانی یکی از مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در «روزنه» رادیو گفت‌وگو درباره بیماری‌ای که شایع شده باشد و دارویی هم برای آن تولید شده باشد گفت: شاید نمونه مشابه این قضیه بیماری آنفولانزا باشد که چند ماه پیش درگیر آن بودیم و حتی کشندگی آن از کرونا هم بیشتر بود و همه‌گیری هم داشت.

وی افزود: فرق آنفولانزا و کرونا این است که واکسن آنفولانزا در سال‌های قبل ساخته شده و مطمئنا برای کرونا نیز در سال‌های بعد ساخته خواهد شد ولی مسئله این است که چون اولین برخورد با کروناست این همه‌گیری بیشتر از آنفولانزاست و اینکه میزان شیوع و ابتلای آن هم بیشتر است.

انصاری همچنین عنوان کرد: تا این لحظه دارویی تحت عنوان درمان کرونا به صورت تایید شده نداریم. هر چند که همکاران پزشک ما با پروتکلی که وزارتخانه داده است در حال درمان هستند و طبق گزارشات داروها هم موثر بوده است و از داروهای دیگری مثل آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند.

این داروساز در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: مهمترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که گروه‌های پر خطر را جدا کنیم، یعنی افراد باردار، دارای دیابت و بیماری زمینه‌ای محدودیت‌ها و قرنطینه کردن‌های خودشان را داشته باشند. هر فردی باید مراقب خود و خانواده‌اش و سپس مراقب جامعه باشد.

وی یادآور شد: ساخت دارو راحت نیست. معمولا هر دارویی که در دنیا قرار است تولید شود حدود 10 سال طول می‌کشد. فاز بررسی حیوانی و سپس فاز بررسی انسانی دارد. ممکن است در اپیدمی‌های که پیش می‌آید این روند سرعت بگیرد. در کل درمان بیماری‌های ویروسی خیلی سخت‌تر از بیماری‌های میکروبی است.

انصاری اظهار داشت: از مردم خواهش می‌کنیم خوددرمانی نکنند و اگر به داروخانه مراجعه می‌کنند برای دریافت یک دارو حتما از همکاران داروخانه‌ای مشاوره بگیرند. متاسفانه با افرادی روبه‌رو هستیم که داروهایی را که به عنوان درمان در پروتکل درمانی برای پزشکان گذاشته شده درخواست می‌کنند تا به عنوان پیشگیری استفاده کنند. این داروها تا کنون هیچ اثر ثابت شده‌ای برای پیشگیری نداشتند.

این داروساز در پایان بیان کرد: بعضی از داروها می‌توانند عوارض داشته باشند. درباره ویتامین C نیز آنچه تا کنون گفته شده این است که برای پیشگیری موثر است. البته استفاده قرص‌های ویتامین C هم محدودیت دارد. یک عدد قرص 1000 میلی‌گرمی در روز کافی است.

دسترسی سریع
روزنه