روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو هیئت مدیره انجمن اورولوژی ایران: برای درمان سنگ کلیه از ماءالشعیر استفاده نکنید

محمد علی زرگر، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: مصرف لبنیات برای بیماران دارای سنگ کلیه مشکلی ندارد اما خوردن ماءالشعیر ممنوع است.

1398/12/21
|
09:15
|

عضو هیئت مدیره انجمن اورولوژی ایران در «روزنه» رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: شایع‌ترین علت نارسایی کلیه، فشار خون و دیابت کنترل نشده است. اگر کسی هر کدام از این بیماری‌ها را سال‌ها داشته باشد و کنترل هم شده باشد هیچگونه مشکلی برای کلیه‌اش به وجود نمی‌آید.

وی درباره سنگ کلیه نیز عنوان کرد: سنگ کلیه یک بیماری است که معمولا در دهه سوم تا پنجم زندگی دیده می‌شود. مردان سه برابر زنان گرفتار سنگ کلیه می‌شوند. نکته مهم این است که ما به این دسته از بیماران می‌گوییم مایعات بخورند و منظور ما از مایعات آب و چای کمرنگ است. ماءالشعیر برای سنگ کلیه ممنوع است چون ماءالشعیر اگزالات دارد و شایع‌ترین سنگ دستگاه ادراری اگزالات است. لذا برای درمان سنگ کلیه از ماءالشعیر استفاده نشود.

این استاد دانشگاه همچنین درباره پیوند کلیه یادآور شد: پیوند کلیه مدل ایرانی در جهان زبانزد است و همه دنیا از این نمونه استفاده می‌کنند. تعداد پیوندهایی که قبل از انقلاب انجام می‌شد خیلی محدود بود و بیشتر بیماران برای پیوند به غرب مثل انگلیس اعزام می‌شدند ولی امروزه اصلا بیماری وجود ندارد که برای بیماری کلیه از ایران خارج شود یعنی اورولوژیست‌های ما قادرند که همه درمان‌های روز را انجام دهند.

زرگر در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که مردم را نگران می‌کند این است که وقتی به سونوگرافی می‌روند به آنها گفته می‌شود که کیست کلیه دارند. باید به استحظار برسانم که کیست کلیه در 50 درصد افراد بالای 45 یا 50 سال دیده می‌شود و بیماری مهم و خطرناکی نیست. اگر کیست کلیه که معمولا با افزایش سن بزرگتر می‌شود بزرگ شد و به کلیه فشار آورد و پزشک هم مشاهده کرد اگر صلاح بداند آن را درمان می‌کند.

عضو هیئت مدیره انجمن اورولوژی ایران گفت: در گذشته یکی از عمل‌های اصلی ما سنگ کلیه بوده است. یعنی حداقل هر روز یک یا دو جراحی سنگ کلیه داشتیم ولی امروزه به هیچ عنوان کسی سنگ کلیه را عمل جراحی باز نمی‌کند و از درمان‌های جدید که شامل سنگ‌شکنی برون اندامی است استفاده می‌شود و در تهران و همه شهرستان‌ها نیز به وفور وجود دارد. بیمارانی که سنگ‌هایی پایین‌تر از یک سانتی‌متر دارند با سنگ‌شکنی تحت درمان قرار می‌گیرند.

او درباره رژیم غذایی در درمان سنگ کلیه نیز توضیح داد: خوردن شیر، دوغ و ماست برای کسی که سنگ کلیه دارد ممنوع نیست. در گذشته می‌گفتیم کسی که سنگ دارد این مواد را مصرف نکند ولی امروزه خوردن لبنیات برای بیماران دارای سنگ کلیه مشکلی ندارد. اما گوشت قرمز و نمک را کم مصرف کنند. خوردن مرغ و ماهی به مقدار معمولی موردی ندارد. حجم ادرار 24 ساعت نیز باید بیشتر از یک و نیم لیتر باشد.

زرگر ادامه داد: اگر کسی سنگ کلیه داشته باشد با فعالیت ورزشی و حرکات شانس دفع شدن سنگش بالا می‌رود. اصولا 85 درصد از سنگ‌هایی که به حالب بیایند خودشان دفع می‌شوند.

او در خصوص خونریزی در ادرار نیز تشریح کرد: ورزش‌های سنگین ممکن است باعث شود که در ادرار خون دیده شود. یعنی اگر کسی به مدت طولانی شنا کند، بدود یا از کوه بالا رود و قبلا هم عادت به این کارها نداشته باشد ممکن است ادرارش قرمز شود. البته این اتفاق چیزی نیست که از آن بگذرند. در پزشکی چیزی که خیلی به آن اهمیت می‌دهیم تغییر رنگ ادرار است. اگر به هر نحوی رنگ ادرار شخصی تغییر کرد باید حتما به پزشک مراجعه کند.

زرگر در پایان عنوان کرد: همه کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند متاسفانه تمام بیماری‌ها از جمله کرونا بیشتر در آنها دیده می‌شود علتش هم این است که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف‌تر است.

دسترسی سریع
روزنه