روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

گفت‌وگو با رییس مركز درمان ناباروری رویان؛ کدام زوجین نابارور می‌توانند صاحب فرزند شوند؟

رییس مرکز درمان ناباروری رویان خاطرنشان کرد: همه زوجینی که قوه باروری داشته باشند می‌توانند با مداخلات پزشکی صاحب فرزند شوند.

1399/03/01
|
11:50

معاون تخصصی و رییس مرکز درمان ناباروری رویان در مجله علمی و خبری «روزنه» رادیو گفت‌وگو بیان کرد: تحولاتی در زمینه‌های مختلف پزشکی در سطح دنیا و همچنین کشور ما به ویژه درمورد درمان ناباروری اتفاق افتاده است. اکنون شرایط مراکزی مثل رویان این است که اگر زوجین کمترین شانس را برای باروری داشته باشند می‌توانیم از این میزان استفاده کنیم و آنها درمان کمک کنیم.

وی توضیح داد: منظور از کمترین شانس این است که حتی اگر زوجین به ظاهر ناباروی داشته باشند و عقیم محسوب شوند ولی ما بتوانیم با مداخلاتی که انجام می‌دهیم از آنها نمونه‌های جنسی را جدا کنیم قادر خواهیم بود تا در محیط آزمایشگاه جنینی تشکیل و سپس منتقل شود و زوجین به فرزند سالم برسند.

وثوق ادامه داد: این موضوع نه در ایران، بلکه در هیچ جای دنیا صددرصد نیست و مشروط بر این است که قوه باروری در زوجین وجود داشته باشد؛ اگر وجود داشته باشد می‌توان آنها را امیدوار کرد که درمان ناباروری برای آنها آنجام شود.

او افزود: در موارد بسیار کم زوجین به طور کامل عقیم هستند. در چنین حالتی از روش‌های اهدا استفاده می‌شود. به عنوان مثلا اگر مردی به طور کامل و صددرصد عقیم باشد و مطالعات ژنتیک او نیز نشان دهد که کاملا نابارور است در آن صورت زوجین می‌توانند از اهدای جنین استفاده کنند و صاحب فرزند شوند.

وثوق خاطرنشان کرد: اگر ما روش‌های اهدا را نیز در کنار روش‌های درمان ناباروری قرار دهیم این انگاره درست است که در حال حاضر معضلی به نام اینکه زوجین نابارور باشند و نتوانند به هیچ روشی صاحب فرزند شوند تقریبا صفر است.

معاون تخصصی و رییس مرکز درمان ناباروری رویان در رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: ما معتقدیم که نهایتا این قضیه تقدیر الهی است. یعنی اگر ما همه این رو ش‌ها را اعمال کنیم ولی خدا نخواهد اتفاق نمی‌افتد.

وثوق همچنین یادآور شد: مراکزی مثل مرکز درمان ناباروری رویان تمام امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز برای اعمال همه روش‌های درمان ناباروری را دارد و هیچ دستگاه، تکنولوژی، محیط کشت یا نیروی انسانی مورد نیازی نیست که ما آنها را نداشته باشیم. در مراکزی مثل رویان همه امکانات در کنار هم تجمیع هستند و همه پروتکل‌ها قابل اجرا است.

وی تصریح کرد: شاهدش هم این است که وقتی ما از کشورهای کانادا، انگلستان و... برای درمان ناباروری مراجعه کننده داریم یعنی سطح درمان ناباروری را مطابق با مراکز خوب آمریکایی، اروپایی و استرالیایی می‌دانند که بیماران را به ایران ارجاع می‌دهند.

معاون تخصصی و رییس مرکز درمان ناباروری رویان در مورد کرونا و تاثیر آن روی باروری نیز تشریح کرد: همه بیماری‌های ویروسی به نوعی روی باروری می‌توانند موثر باشند. آنچه که از قدیم ثابت شده بیماری اوریون است. پیش‌بینی این است که کووید19 نیز ویروسی است که با ایجاد التهاب در ارگان‌های جنسی می‌تواند سبب ناباروری شود و دور از انتظار نیست.
انتهای پیام

دسترسی سریع
روزنه