روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

با شیوع ویروس كرونا معتادان هم می‌گیرند

مسئول انستیتو پژوهشی دانش سلامت اظهار داشت: اعتیاد سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و کسی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری داشته باشد در مقابل بیماری کرونا مقاومت چندانی ندارد.

1399/04/04
|
13:21

برنامه «روزنه» با موضوع درمان اعتیاد، در ارتباط تلفنی با دکتر فرشید علی‌شعار (مسئول انستیتو پژوهشی دانش سلامت در زمینه پیشگیری از سوء مصرف مواد و پژوهشگر پیشگیری و درمان اعتیاد در سازمان بهزیستی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

فرشید علی‌شعار در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: اعتیاد یک بیماری جسمی، روحی، مزمن و عودکننده است.

وی با تاکید به این که اعتیاد یک بیماری است، اظهار داشت: افراد درگیر با اعتیاد حقوقی مساوی با سایر بیماران مانند دیابت و غیره دارند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد با اشاره به این که اعتیاد سیستم مغز و اعصاب مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عنوان کرد: مزمن بودن اعتیاد باعث می‌شود تا افراد بهبود یافته به مدتی طولاتی و حتی تا آخر عمر ملاحظات متعددی را داشته باشند.

وی تاکید داشت: اعتیاد عمل‌کردی مانند سرماخوردگی ندارد و با یک ویزیت و دوره درمان کوتاه برطرف نمی‌شود.

فرشید علی‌شعار با اشاره به ویژگی عود‌کننده‌ی اعتیاد، توضیح داد: فرد درگیر با اعتیاد ممکن است در طول درمان و دوران بهبود، مجدد به چرخه بیماری برگردد.

وی ادامه داد: همان‌طور که یک بیمار دیابتی و یا فشار خون در هنگام عود بیماری به مراقبت و دلیل‌یابی نیاز دارد، عوامل عود اعتیاد نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

مسئول انستیتو پژوهشی دانش سلامت خاطر نشان کرد: برطرف کردن دلایل لغزش از پاکی، یکی از عوامل موثر در درمان طولانی مدت اعتیاد است.

وی با اشاره به این که اعتیاد درمان‌پذیر است، اظهار داشت: عدم درمان شدن معضل اعتیاد شایعه است و در حال حاضر اعتیاد در تمام مراحل درمان می‌شود.

فرشید علی‌شعار با بیان این که اعتیاد با دو روش «درمان دارویی» و «درمان غیر دارویی» قابل معالجه است، توضیح داد: درمان‌های دارویی و غیر داوریی مکمل یکدیگر هستند و در فرآیند درمان اعتیاد تفکیک نمی‌شوند.

وی افزود: در فرآیند معالجه بیمار مبتلا به اعتیاد حدود 30 درصد از درمان از طریق «دارویی» و حدود 70 درصد از فرآیند با «درمان غیر‌دارویی» پیگیری می‌شود.

این پژوهشگر پیشگیری و درمان اعتیاد با اشاره به این که مواد مختلف به دو دسته «مخدر» و «محرک» تقسیم می‌شوند، اظهار داشت: ما برای درمان مواد مخدر دو داروی اساسی – متادون و بوپرنورفین – را تجویز می‌کنیم.

وی با اشاره به این که متادون از 80 سال گذشته در حوزه درمان مواد مخدر کاربرد دارد، تاکید داشت: متادون در فرآیند درمان بیمار اعتیاد، دارویی ایمن و مناسب است.

فرشید علی‌شعار ادامه داد: مصرف متادون زمانی بدون ضرر است که توسط تجویز پزشک در یک میزان – دوز – مشخص استفاده شود.

وی اضافه کرد: متادون زمانی اعتیادآور است که بیمار به طور خودسر استفاده کند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد تصریح کرد: بسیار از افراد گمان می‌کنند که فرد بهبودیافته می‌تواند به تصمیم خودش مصرف متادون را قطع کند، در حالی که قطع مصرف داروهای درمانی باید زیر نظر پزشک انجام شوند.

وی با اشاره به این که ختم درمان اعتیاد 4 تا 6 ماه زمان می‌برد، اظهار داشت: اگر مرحله ختم درمان به درستی سپری نشود، تمام زحمات و تلاش‌های درمان‌گر و بهبودیافته برای ترک اعتیاد عبث می‌شوند و در نهایت بیمار آسیب بیشتری نسبت به قبل می‌بیند.

علی‌شعار با بیان این که اعتیاد یک بیماری چند وجهی است و درمان‌های تخصصی متعددی را می‌طلبد، عنوان کرد: افراد بهبودیافته می‌توانند در کنار افراد در حال بهبود قرار بگیرند و به روند درمان کمک کنند، اما فرد بهبود یافته نمی‌تواند در تجویز پزشکی یا تشخیص مرحله درمانی دخالت کند.

وی با اشاره به این که درمان اعتیاد فقط به سم‌زدایی محدود نمی‌شود، توضیح داد: در فرآیند درمان اعتیاد، سیستم عصبی مرکزی انسان باید مورد ترمیم و درمان قرار بگیرد.

مسئول انستیتو پژوهشی دانش سلامت با اشاره به داروهای ترک اعتیادِ موجود در بازارهای سیاه، گفت: اکثر داروهای بازار سیاه تقلبی هستند و عوارض سنگینی را ایجاد می‌کنند، بر این اساس نیاز است تا خانواده‌ها و متقاضیان ترک اعتیاد برای شروع مسیر بهبود از مراکز درمانی معتبر کمک بگیرند.

علی‌شعار با اشاره به ارتباط بین اعتیاد و ویروس کرونا، ‌توضیح داد: اعتیاد سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و کسی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری داشته باشد در مقابل بیماری کرونا مقاومت چندانی ندارد.

دسترسی سریع
روزنه