روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

كارشناس ارشد مهندسی بافت در رادیو گفت‌وگو؛ ربات‌های دارو رسان، اثربخشی دارو را افزایش می‌دهند

یک کارشناس مهندسی پزشکی عنوان کرد: ربات‌های داروساز بدون این‌که ماده‌های دارویی را در بخش‌ها و بافت‌های مختلف بدن گسترش دهند، به سراغ بافت موردِ نظر پزشک می‌روند.

1399/06/25
|
08:15
|

برنامه «روزنه» با موضوع میکروربات‌های داروساز در جریان خون، در ارتباط تلفنی با مهندس نعیم صادقی (کارشناس مهندس پزشکی و کارشناس ارشد مهندسی بافت) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

نعیم صادقی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به رشته مهندسی پزشکی، گفت: این رشته دانشگاهی دو امر «مدیکال» و «تکنیکالِ» درمان را به یکدیگر ربط می‌دهد.

وی با اشاره به این که ربات‌ها در تجهیزات پزشکی در سه اندازه‌ی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، اظهار داشت: ربات‌های «پرستار» و «جراح» و «دارو رسان» سه محور مهم ربات‌های حوزه پزشکی را در بر می‌گیرند.

این کارشناس پزشکی با اشاره به این که ربات‌های جراحی به دو قسمت میکرو و نانو تقسیم می‌شوند، عنوان کرد: ربات‌های جراح با هدایت و فرمان پزشک یا اپراتور، می‌توانند در مکانی خارج از اتاق عمل، جراحی مورد نیاز را به ثمر برسانند.

وی افزود: ربات «سینا» از جمله ربات‌های جراحی است که در ایران تولید شده و از کیفیت و عملکرد خوبی برخوردار است.

نعیم صادقی با اشاره به این که ربات «سینا» با تکیه بر مهندسی معکوس به تولید رسیده است، تصریح کرد: این ربات تا به امروز کارنامه خوبی را به ثبت رسانده است.

وی با اشاره به ربات‌های دارو رسان، توضیح داد: این ربات‌ها داروهای مختلف را به بافت موردِ هدف در داخل بدن می‌رسانند. ‌

این کارشناس ارشد مهندسی بافت با اشاره به این که ربات‌های دارو رسان در جریان خون قرار می‌گیرند، اظهار داشت: فرآیند تولید و استفاده‌ی عامه از ربات‌های مختلف طولانی است و بدون شک هر ربات قبل از ورود به مرحله‌ی تست انسانی، تست‌های آزمایشگاهی و حیوانی را سپری می‌کنند.

وی با بیان این که داروهای تزریقی و کپسولی به تمام نقاط بدن دست پیدا می‌کنند، توضیح داد: زمانی که یک دارو در تمام بافت‌های بدن انسان گسترش پیدا می‌کند میزان اثرگذاری خود را از دست می‌دهد، چرا که مقدار مورد نیاز دارو به یک بافت نمی‌رسد.

نعیم صادقی ادامه داد: ربات‌های داروساز بدون این‌که ماده‌های دارویی را در بخش‌ها و بافت‌های مختلف بدن گسترش دهند، به سراغ بافت موردِ نظر پزشک می‌روند.

وی با اشاره به ربات‌های الکترونیکی و مکانیکی پزشکی، عنوان کرد: این ربات‌ها از بخش‌های مختلف سنسورها و قطعات الکترونیکی و مکانیکی تشکیل می‌شوند و از گردش خون بدن انرژی خود را تامین می‌کنند.

این کارشناس پزشکی ادامه داد: علاوه بر جریان خون، نور یا تحرک بدن می‌توانند منابع خوبی برای کسب انرژی ربات‌های الکترومکانیکی پزشکی باشند.

دسترسی سریع
روزنه