روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

افراد در معرض خطر باید واکسن آنفولانزا دریافت کنند

مسعود مردانی در رادیو گفت‌وگو توصیه کرد: «شستشوی مستمر دست‌ها» و «فاصله‌گذاری فیزیکی» و «استفاده از ماسک» و «پرهیز از سفرهای غیرضروری» هنوز هم موثرترین راه برای عدم ابتلا به کرونا آنفولانزا هستند.

1399/06/26
|
13:41
|

برنامه «روزنه» با موضوع موج سوم کرونا، در ارتباط تلفنی با دکتر مسعود مردانی (عضو هیئت علمی دانشگاه، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مسعود مردانی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: با شروع فصل سرد سال، بروز عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی مثل آنفولانزا و سرما خوردگی بیشتر می‌شود.

وی افزود: امسال – پاییز و زمستان – علاوه بر سایر بیماری‌ها، ویروس کرونا می‌تواند مهمان‌ ناخوانده‌ی مردم دنیا باشد.

عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: ‌ با بروز آنفولانزا در فصل پاییز پیش‌بینی می‌شود که موج سوم بیماری کرونا نقاط مختلف کشور را درگیر کند.

وی اضافه کرد: پاییز امسال ممکن است برخی از بیماران در عین حال به کرونا و آنفولانزا به طور یکسان مبتلا شوند.

مسعود مردانی تصریح کرد: افراد در معرض ابتلا به کرونا، همان‌هایی هستند که همیشه در معرض ابتلا به آنفولانزا قرار می‌گرفتند.

وی تاکید داشت: افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و در معرض خطر، باید واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: افرادی که واکسن آنفولانزا را دریافت می‌کنند، در هنگام بروز علائمِ مشکوک، فرآیند تشخیص بهتر و دقیق‌تری را برای کرونا تجربه خواهند کرد.

وی با اشاره به روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا، توضیح داد‌: متاسفانه بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با خوردن غذا از ابتلا به کرونا مصون می‌شوند.

مسعود مردانی افزود: بیماری‌های آنفولانزا و کرونا و سرماخوردگی همیشه از طریق ریز قطره‌های تنفسی افراد را درگیر می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ماسک، عنوان کرد: ماسک به افراد مختلف را کمک می‌کند تا علاوه بر کرونا در مورد آنفولانزا یا سرما خوردگی نیز مصونیت پیشگیرانه داشته باشند.

مردانی خاطر نشان کرد: «شستشوی مستمر دست‌ها» و «فاصله‌گذاری فیزیکی» و «استفاده از ماسک» و «پرهیز از سفرهای غیرضروری» هنوز هم موثرترین راه برای عدم ابتلا به کرونا و آنفولانزا هستند.

وی با اشاره به فرآیند درمانی آنفولانزا و کرونا، توضیح داد: «تغذیه سالم» و «استراحت در بستر» و «خواب کافی» و «پرهیز از استرس» از جمله مهم‌ترین نقطه‌های درمانی بیماری کرونا و آنفولانزا به شمار می‌آیند، چرا که افراد با رعایت این موارد سیستم ایمنی خود را تقویت می‌کنند.

دسترسی سریع
روزنه