از پارسی تا فارسی شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

از پارسي تا فارسي

300سال زمان نیاز است تا یک دایرةالمعارف بازنگری شود

کارشناس و پژوهشگر ادبیات فارسی با اشاره بر این نکته که یکی از مشکلاتی که جهت تدوین دانشنامه‌ها در سرراه ما قرار میگیرد مقوله زمان است گفت :طبق بررسی‌ها تقریبا 300 سال زمان نیاز است تا یک دایرةالمعارف بازنگری شود.

1399/09/01
|
14:57
|

برنامه "از پارسی تا فارسی" رادیو گفت‌وگو با موضوع "نقش و تاثیرات فرهنگ نامه‌ها، دایرةالمعارف‌ها و کتاب‌ها بر فرهنگ و تمدن ایران " میزبان سپیده عبدالکریمی کارشناس و پژوهشگر ادبیات فارسی ، نازنین خلیلی پور پژوهشگر و عضو انجمن دایرهالمعارف بزرگ اسلامی و اقای مهدی صالحی کارشناس ارشد زبان فارسی بود.

نازنین خلیل پور در طی گفتگو در رابطه با تاثیرات فرهنگ نامه‌نویسی در جامعه و ضرورت آن گفت: فرهنگ نامه‌ها جز آثار پایه‌ای و اساسی هستن در زمان تولید این فرهنگ نامه‌ها نیاز به وجود یک تیم حرفه‌ای است اینطور نیست که یک نفر در خانه بنشیند و این تحقیقات را جمع آوری کرده و آن را تبدیل به محصول مورد نظر کند برای تولید باید یک هیئت پژوهشی و علمی باشد که در رابطه با اطلاعات جمع آوری شده نکته برداری و تحقیق کنند و در نهایت سیاست گذاری شود و در مرحله تدوین به پایان برسد

وی با ذکر این نکته که در دانشنامه، دایرةالمعارف و لغت نامه و فرهنگ تفاوت‌هایی هست توضیح داد: در لغت نامه و فرهنگ با فهرستی از لغات روبه رو هستیم که برابر هرکدام مترادف و در نهایت یک تعریفی به معنای لغوی به ما میدهد اما در دانشنامه اینطور نیست در دانشنامه با مفاهیم سر و کار داریم.

وی خاطرنشان کرد: اولین کسی که به شیوه نظام مند در ایران شروع به دایره المعارف نویسی کردند مرحوم مصاحب بود.

در ادامه گفتگو سپیده عبدالکریمی با اشاره بر این نکته که یکی از مشکلاتی که جهت تدوین دانشنامه‌ها در سرراه ما قرار میگیرد مقوله زمان است تقریبا تمام پژوهش‌هایی که به صورت طولی و با زمان واقعی مورد بررسی قرار میگیرد با این مورد روبه رو هستند به عبارتی نمیتوانیم تضمین دهیم که نسل‌های بعدی با همین انگیزه به ادامه پژوهش‌های ما میپردازند و یا شرایط جامعه در آن زمان به چه شکل خواهد بود چرا که طبق بررسی‌ها تقریبا 300سال زمان نیاز است تا یک دایرةالمعارف بازنگری شود.

وی افزود: بنابراین جهت سهولت کار بهتر است که از قبل برنامه ریزی بسیار دقیقی تا حد امکان داشته باشیم و تا جایی که امکانش هست پیش بینی امور را برای پیش برد بهتر کار‌ها داشته باشیم و تدبیر‌های لازم را بیاندیشیم.

در ادامه‌ی گفتگو مهدی صالحی طی تماس تلفنی با برنامه گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر 3000 فرهنگ‌نامه و دانشنامه در کشور تولید شده و بعضی از آن‌ها بسیار شاخص نیز بودند مانند مصاحب، جهان اسلام، دانشنامه تهران و غیره مسئله بسیار مهم بعد از تولید محتوا‌ها، مسئله عرضه و انتشار و استفاده از آن هاست به صرف اینکه ما محتوایی تولید کنیم آیا به جامعه خدمت کردیم؟ یا خدمت زمانی رخ میدهد که آن محصول دیده بشود، خواننده بشود و مورد استفاده قرار بگیرد؟ که این‌ها نیز نیازمند یکسری برنامه ریزی‌ها و سیاست گذاری‌هایی است ، ساخت وبگاه‌هایی با دسترسی بهتر و دسترسی‌های کاربر پسند و آزادسازی داده‌ها باعث عمومی تر شدن دانشنامه‌ها میشود که همین امر در جهت ترویج و تبلیغ مطالعه و استفاده این آثار فاخر را افزایش میدهد.

دسترسی سریع
از پارسی تا فارسی