بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب، بي نقاب

مسائل جنسی؛سوژه پرتکرار سریال های خانگی

یک منتقد سینما گفت : محتوای سریال های شبکه نمایش خانگی تخریب سبک زندگی ایرانی و جایگزینی با منافع اشرافی گری و سرمایه داری با تکیه بر سوژه تکراری مسائل جنسی است .

1399/02/27
|
11:18

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو ؛ آرش فهیم با حضور در برنامه " بی قاب بی نقاب " که به موضوع سریال های شبکه نمایش خانگی ، آسیب ها و فرصت های آن می پرداخت ، عنوان کرد : شبکه نمایش خانگی برای نخستین بار از سال 89 سریال هایی را روانه سوپر مارکت ها کرد .

وی برخی از ویژگی های مثبت این جریان را برشمرد و عنوان کرد : شبکه خانگی نسبت به صداو سیما که محل همیشگی و سنتی نمایش سریال بود ، از فضای بازتری برای پرداخت به سوژه های خاص برخوردار بود . موضوعاتی که صدا و سیما به دلیل ناکافی بودن بودجه یا فضای خود نمی توانست به آنها بپردازد .

این منتقد سینما افزود : هرچه محصولات بیشتر و فضای سینمایی ما پربارتر باشد ، جامعه کمتر به سراغ آثار غیرمجاز و شبکه های ماهواره ای خواهد رفت و از گزند این فضاها امنیت بیشتری خواهد داشت .

فهیم در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو ، کاهش نظارت بر آثار تولید شده در شبکه نمایش خانگی را یکی از معایب آن دانست و گفت : آثار صدا و سیما از نظر روابط و پوشش ، تا حدودی چارچوب مشخصی دارند اما در سریال های خانگی این مسائل رهاتر است .

وی با اشاره به سرمایه گذاری بخش خصوصی در شبکه نمایش خانگی عنوان کرد : از آنجایی که تولیدکنندگان این حوزه انتظار بازگشت سریع سرمایه خود را دارند ، اغلب از سوژه های دم دستی بهره می برند تا در کمترین زمان و با حداقل هزینه ، سریال را تولید و به بازار عرضه کنند .

به عقیده این روزنامه نگار تمرکز بر درآمدزایی در این حوزه موجب شده است در یک دهه اخیر نه تنها شاهد پیشرفت و حرکت رو به جلو در این حوزه نیستیم بلکه هر سال سریال ها دچار افت کیفیت و ضعف بیشتری می شوند .

فهیم ، محتوای سریال های شبکه نمایش خانگی را " تخریب سبک زندگی ایرانی و جایگزینی با منافع اشرافی گری و سرمایه داری " توصیف و اظهار کرد : یکی از سوژه‌های پرتکرار در این سریال ها ، مسائل جنسی است . به عنوان مثال ازدواج مردان مسن با دختران جوان و زنان مسن با مردان جوان به دلیل مسائل مالی و بازی ها و تفریحات غیر اخلاقی در محافل پنهان بسیار رایج شده است .

وی با بیان اینکه قانون و قوه قهریه کشور در این سریال ها بسیار ضعیف نمایش داده می شود ، عنوان کرد : جرایم از جمله دزدی ، کشتن و ... به راحتی رخ می دهد ، گویی در این کشور پلیس و مقرراتی وجود ندارد .

به گفته فهیم ، غرق شدن در بیهودگی اشرافی یکی از محورهای غالب در سریال های شبکه خانگی است ، از این رو بخش زیادی از محتوای فیلم به نمایش کالاهای لوکس و تبلیغات آنها اختصاص دارد و داستان بسیار ضعیف است. در واقع این سریال ها با ایجاد جذابیت در تجملات سعی در جذب مخاطب برای خرید سریال های ضعیف دارند .

دسترسی سریع
بی قاب، بی نقاب