بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب، بي نقاب

زنان خانه دار نسبت به شاغلین تمایل کمتری به فرزندآوری دارند!

کارشناس حوزه جمعیت گفت: بر اساس پژوهشی که در دانشگاه آزاد اسلامی صئرت گرفته است کمترین نرخ فرزندآوری در میان زنان خانه دار است و این قشر تمایلی به بچه دار شدن ندارند.

1399/05/29
|
15:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه " بی قاب بی نقاب " با موضوع ضرورت و اهمیت طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده با حضور دکتر علی پژهان، کارشناس حوزه جمعیت و عضو هیئت علمی دانشگاه پخش شد.

پژهان در ابتدا طرح " جمعیت و تعالی خانواده " را بسیار آرمانی و انتزاعی دانست و عنوان کرد: به نظر می‌رسد با وضعیت فعلی کشور قابلیت پیاده سازی ندارد.

وی افزود: از مجلس یازدهم انتظار داریم چالش‌ها را بررسی و مسائل را اولویت بندی کنند. اگر مجلس بخواهد 35 بند این طرح را نهایی و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کند، قطع به یقین این طرح با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد.

این کارشناس حوزه جمعیت با بیان این که 12 میلیون جوان جا مانده از ازدواج در کشور وجود دارد، عنوان کرد: باید دلایل عدم ازدواج این افراد مشخص شوند و به فرموده مقام معظم رهبری مشکل آنها گره گشایی شود.

پژهان درباره بحران فروپاشی خانواده هشداد و اظهار کرد: مجلس و بسیاری از کارشناسان با ارائه طرح‌هایی چون بیمه زنان خانه دار در پی افزایش جذابیت خانه داری برای بانوان شاغل و توجه آن به فرزندآوری است در حالی که کمترین نرخ فرزندآوری در میان زنان خانه دار است و این قشر تمایلی به بچه دار شدن ندارند.

وی افزود: بر اساس طرح جامعی که اخیرا در دانشگاه از دختران دانشجوی مجرد داشته‌ایم، بالای 80درصد تمایل به ازدواج دارند اما اگر ده سال دیگر به سراغ این افراد برویم تنها 60 درصد ازدواج کرده‌اند. همچنین باور 3 فرزند مدنظر ما بود است اما فرزندآوری به یک و هشت دهم رسیده که نشان دهنده یک شکاف است که نشان دهنده لزوم انجام کار فرهنگی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که جمعیت در همه دنیا منبع تولید، انرژی و قدرت است، اظهار کرد: اهمیت این موضوع نباید منجر به تمرکز مجلس شورای اسلامی بر جمعیت و باروری شود. در واقع مردم به سمت باروری تشویق می‌شوند در حالی که امکانات و زمینه مورد نیاز فراهم نیست.

پژهان خاطر نشان کرد: مسائل جمعیتی بسیار ظریف است و نیازمند نگاه دقیق و عمیق است. برای آن که کشوری جوان داشته باشیم تنها شعار کافی نیست باید اعتماد را به مردم بازگردانیم. به عنوان مثال بسیاری از بانوان شاغل در بخش خصوصی با فرزند آوری شغل خود را از دست دادند یعنی امنیت کاری ندارند.

وی با اشاره به سیاست‌های تشویقی فرزندآوری در کشورهند با وجود جمعیت بالای آن گفت: کشورهای توسعه یافته با کاهش هزینه تنظیم خانواده سعی در بهبود فرزند آوری دارند در حالی که در کشور ما این هزینه‌ها هنوز در سطح بالایی قرار دارد.

پژهان در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو تاکید کرد: دانشگاه موظف است در این حوزه گفتمان سازی کند و مجلس از این تولید محتوا در جهت قانون گذاری استفاده کد.

دسترسی سریع
بی قاب، بی نقاب