بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب، بي نقاب

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی: ایران تا سه برابر جمعیت فعلی ظرفیت دارد

عالمی نیسی در مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد: با محاسباتی که انجام شده ایران می‌تواند تا سه برابر جمعیت فعلی را در خود جای دهد اما اگر مدیریت ضعیف باشد همین جمعیت هم مشکل ساز خواهد شد.

1399/06/30
|
08:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه "بی‌قاب بی‌نقاب" با موضوع مسئله جمعیت و راهکارهای مواجهه با آن با حضور دکتر مسعود عالمی نیسی، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی روانه آنتن شد.

دکتر مسعود عالمی نیسی در ابتدا با بیان این که ایران با پیری جمعیت مواجه است، عنوان کرد: در حال حاضر وقتی در خیابان قدم می‌زنیم از هر 10 نفر یک نفر سالمند می‌بینیم اما در سال 1430 احتمالا 4 الی 5 نفر سالمند در یک جمعیت 10 نفری مشاهده خواهد شد.

وی افزود: در سال 1430 میانگین سنی جمعیت کشور 44 و هفت دهم خواهد بود که معادل ترکیب جمعیتی پیرترین کشورهای جهان است. اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، به وضعیت پیش بینی شده در سی سال آینده می‌رسیم که راه بازگشت و جبرانی وجود نخواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، جمعیت بیشتر را مساوی با تولیدکنندگی بالاتر دانست و عنوان کرد: هر انسان می‌تواند دو سوم عمر خود یعنی از 18 تا 64 سالگی را صرف تولید نماید، به شرط آن که زیر ساخت‌های اقتصادی فراهم باشد. بنابراین آنچه بیش از سیاست‌های جمعیتی اهمیت دارد، تصمیمات اقتصادی است.

عالمی نیسی تاکید کرد: بانک جهانی همیشه مدافع بحث کنترل جمعیت بوده است اما موضوع جمعیت زمین به حدی اهمیت دارد که این نهاد در آخرین گزارش خود اعلام کرد که از این پس درباره کنترل جمعیت به کشورهای دنیا توصیه‌ای نخواهد کرد.

وی با تاکید بر این که کمبود مواد غذایی و منابع لزوما به دلیل زیاد بودن جمعیت نیست، اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد در ایران به ازای هر نفر ماهیانه دو و نیم کیلوگرم گوشت تولید می‌شود، در حالی که ما در بسیاری از مواقع شاهد کاهش این ماده غذایی در بازار هستیم. همچنین ذخیره سرانه آب کشور هزار و 630 متر مکعب است، در حالی که معیار سازمان فائو برای بحران آب رسیدن حد منابع به زیر هزار مترمکعب است یعنی ما بحران آب نداریم. جالب اینکه اقتصاد کشوری مانند هلند با بحران آب و سرانه 600 مترمکعب با کشاورزی و دامپروری اداره می‌شود.

به عقیده این استاد دانشگاه مدیریت حلقه مفقوده است نه جمعیت، و در ادامه عنوان کرد: کشور ما هنوز برای جمعیت بیشتر، منابع کافی دارد و با محاسباتی که انجام شده می‌توانیم تا سه برابر جمعیت فعلی را داشته باشیم اما اگر در مدیریت ضعیف باشیم همین جمعیت هم مشکل ساز خواهد شد.

عالمی نیسی در واکنش به گفته مجری رادیو گفت و گو، مبنی بر این که ما توان صادراتی نداریم و افزایش تولید دردی را دوا نخواهد کرد، گفت: گرچه ما توانایی صادرات نداریم اما می‌توانیم برای همین جمعیت، بازار هدف تعیین کنیم. به عنوان مثال محصولات کشاورزی ما گاهی اوقات دور ریخته می‌شود.

وی به ویژگی‌های مثبت تعدد فرزند برای والدین اشاره و تاکید کرد: پدر و مادرها باید توجه داشته باشند که تربیت چند فرزند بسیار راحت تر از پرورش تک فرزند است چرا که برای یک فرزند باید خودشان زمان صرف کنند اما در یک خانواده چند نفره، فرزندان برای یکدیگر وقت می‌گذارند و در منابع نیز صرفه جویی خواهد شد.

دسترسی سریع
بی قاب، بی نقاب