زیر رادیکال پنجشنبه از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زير راديكال

در «زیر رادیكال» بشنوید؛ راهکارهای تربیت نیروی انسانی کارآمد در وزارت آموزش و پرورش

برنامه «زیر رادیکال» با هدف بررسی وضعیت نظام تعلیم و تربیت کشور برای دستیابی به آموزش و پرورش مطلوب از رادیو گفت و گو پخش می شود.

1399/03/01
|
09:00

به گزارش روابط عمومی رادیو گفت و گو، بر اساس قانون اساسی ایران، آموزش و پرورش برای همهٔ کودکان و نوجوانان ایرانی تا دورهٔ متوسطه رایگان است و دولت وظیفه دارد امکان تحصیل را برای همگان از طریق وزارت آموزش و پرورش فراهم سازد.در نظام آموزشی ایران هرچند که در ظاهر به پرورش تفکر اهمیت داده می‌شود و از اهداف آموزشی به حساب می‌آید ولی در عمل وضعیت به گونه‌ای دیگر است.

مدرسه‌ها، با انتقال فراوان مفاهیم تکراری بی‌معنا، فرصت اندیشیدن را از شاگردان گرفته‌اند. در حقیقت نظام آموزشی ایران فقط به کتابهای درسی و حفظ کردن آنها توسط دانش‌آموزان اهمیت می‌دهد، این در حالی است که تنها انتقال اطلاعات برای اندیشیدن کافی نیست. اندیشیدن نیز هدف نیست بلکه وسیله‌ای برای شناخت حقیقی است.
علت اصلی شکست و ناکامی بیشتر معلمان در برابر نوآوری‌های آموزشی به‌ویژه پرورش تفکر، باورهای غلط و از پیش‌ساختهٔ آنان است. مثلاً معلمان به جای اینکه روش آموختن و اندیشیدن را به شاگردان بیاموزند، آنان را در مقابل دانسته‌ها و واقعیت‌های علمی قرار می‌دهند.

لذا رادیو گفت و گو با هدف شناخت، ریشه یابی و آسیب شناسی مسائل، چالش ها و موانع موجود بر سر راه وزارت آموزش و پرورش و سازمان های وابسته ونهادهای مرتبط بر مبنای جامع نگری در سیاست ها و برنامه های تعلیم وتربیت به منظور طرح و اشتراک دیدگاه ها و راهکارها برای راه حل یابی در برون رفت از شرایط مخاطره و بهبود و ارتقای برنامه ها و فرآیندهای نظام آموزشی، برنامه «زیررادیکال» را در هفته معلم به روی آنتن می برد.

نادر بنی صفار تهیه کننده برنامه «زیر رادیکال» در خصوص جزییات این برنامه گفت: این برنامه در سه بخش موضوعی و با بررسی محورهای اصول تربیتی و تغییرات و تحولات معاونت پرورشی، عدالت آموزشی و دسترسی فراگیر و مناسب به آموزش و پرورش رایگان، تأمین منابع انسانی و تربیت کادر و نیروی متخصص و توانمند آموزشی، تربیتی و اداری از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

گزاره اول مورد بحث در این برنامه مربوط به انحلال معاونت پرورشی درنظام آموزش و پرورش است که این خبر سروصدای زیادی را در محافل مختلف به وجود آورد، چراکه مسائل تربیتی و اخلاقی تحت ساختار این معاونت است و با انحلال آن در واقع یکی از ارکان مهم تربیتی دچار نقصان می شود. گزاره بعدی مربوط به بحث عدالت آموزشی است که یکی از مهمترین مباحث نظام آموزش و پرورش در ایران و شاید در تمام نظام های آموزشی باشد که آیا تمام دانش آوزان در تمام مناطق به صورت یکسان از مواهب آموزش و پرورش برخوردار هستند یا خیر، چراکه یکی از اصول قانون اساسی بهره مندی از تحصیل رایگان است. گزاره آخر مربوط به بدنه آموزش و پرورش و منابع انسانی است که در تمام سازمان ها و نهادها نیروی انسانی مهمترین بخشی است که تحقق اهداف نظام موردنظر را در برمی گیرد.

ما در برنامه «زیر رادیکال» از حضور افراد برجسته نظام آموزش سابق و فعلی که در مقام تصمیم گیری بوده و هستند مانند دکترعلیمحمدی وزیر آموزش و پرورش دولت هشتم و نهم، دکتر حسن بنیانیان، دکترمحمود فرشیدی از وزرای سابق آموزش و پرورش و از معاونان تربیتی و مسئولان منابع انسانی شامل روسای دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان بهره مند شدیم ،همانطور که می دانید این دو دانشگاه بازوهای منابع و تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد برای نظام آموزش و پرورش هستند، تا سه مولفه مسائل ستادی، سیاست گذاری و مسائل اجرایی را برای دست یابی به اهداف، سیاست ها و ماموریت ها در تحقق آموزش و پرورش مطلوب مورد واکاوی قرار دهیم.

گفتنی است که این برنامه اول خرداد ساعت 16:00 روی موج اف ام ردیف 103.5 مگاهرتز با حضور دکتر حسین خنیفر(رییس دانشگاه فرهنگیان) و دکتر پرویز انصاری فرد(معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان) از رادیو گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
زیر رادیکال