جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

پنج توصیه برای ترک گناه

امام حسین (ع) به جوانی که از شتاب خود به سمت گناه گله داشت پنج راهکار را توصیه کردند.

1399/02/31
|
09:30

به گزارش " سرویس فرهنگی " سایت رادیو گفت و گو، دکتر محمدمهدی امین فروغی تاریخ پژوه و استاد ادبیات در ویژه برنامه " جرعه ای ازماه " گفت: علاوه بر مناجات خوانی در کنار سقاخانه ها، کاروانسراها، امامزادگان، بیابانهای اطراف و گورستانها سحرخوانی بر فراز بام منازل هم شکل دیگری از مناجات خوانی در تهران قدیم بوده است.

در گذشته، خانواده هایی که از تمکن مالی برخوردار بودند از خوانندگان دعوت می کردند تا سی شب ماه رمضان را بر فراز بام منزل آنها سحر خوانی کنند و البته سعی می کردند که از خوش آوازترین آنها دعوت کنند.

این تاریخ پژوه گفت: برخی خوانندگان که از شهرهای دور و نزدیک به تهران می آمدند یک ماه رمضان را مهمان آن خانه بودند و اهل منزل هم از آنان پذیرایی و وسایل راحتی را فراهم می کردند.

وی با اشاره به استقبال کم نظیر مردم از این شکل مناجات خوانی بیان کرد: مردم شهر به قدری به این کار اعتقاد داشتند که حتی برای برآورده شدن حاجات خود نذرها می کردند.

مثلا یکی نذر می کرد که سی شب فانوس برای مناجات خوان تهیه کند و دیگری هم شربت چهارتخمه نذر می کرد، در شبهای برفی و بارانی هم عده ای نذر می کردند یک مجمعه مسی را بر سر مناجات خوان بگیرند تا زیر باران خیس نشود.

امین فروغی یادآور شد: این سحرخوانان مناجات را با ریزه خوانی آغاز می کردند و کم کم اوج می گرفتند تا هم صدایشان گرم تر شود و هم مردمی که خوابیده اند آرام آرام با صدای آنها بیدار شوند.

شرحی بر دعای ابوحمزه ثمالی
همچنین در ادامه، استاد غلامرضا کریملو کارشناس مذهبی با اشاره به فرازی از دعای " ابوحمزه ثمالی " گفت: امام سجاد (ع) در فرازی از این دعا بیان می کنند که خدایا من همان کسی ام که با شنیدن بشارت و مژده ای از سوی گناهکار شتابان به سویش رفتم.

وی در شرح این فراز گفت: این از مصیبت های بزرگ انسانهاست که به محض فراهم شدن زمینه گناه شتابان به سویش حرکت کند.

حضرت زین العابدین (ع) در این فراز در مقام یک واعظ چیره دست ما را موعظه می کنند که مبادا به سمت امور شر و بد حرکت کنیم.

این کارشناس مذهبی مطرح کرد: خوب است ما هم خودمان را محک بزنیم که در جایی که کار خیری وجود دارد خوش قول و خوشحال هستیم یا در امر شر اینگونه ایم و آیا در هنگام اذان برای نماز عجله می کنیم یا در مراسم هایی که به نفعمان نیست؟!

*پنج توصیه برای ترک گناه
کریملو به پنج توصیه امام حسین (ع) به جوانی که از شتاب خود به سوی گناه گله داشت اشاره و بیان کرد: امام به این فرد فرمودند که "هر وقت خواستی گناه کنی به مکانی برو که خدا تو را نبیند، از ولایت خدا خارج شو، از روزی خدا نخور، قدرتت را به اندازه ای بالا ببر که در مقابل عزرائیل بایستی و اگر می توانی در برابر ملائکه الهی که تو را به جهنم می برند مقاومت کن."

شرحی بر دعای " افتتاح "
همچنین حجت الاسلام حسین صدر کارشناس مذهبی با اشاره به فرازی از دعای "افتتاح" گفت: در فرازی از این دعا آمده است ای خدایی که از تو درخواست و سوال‌می شود و زیاد عطا می کنی به برکت امام زمان (عج) دلهای غم زده ما را شفا بده و خشم و کینه را از دلهای ما برطرف و ما را هدایت کن.

*کینه و کدورت مانع ارتباط با خدا
وی در شرح این فراز بیان کرد: اگر در این دوران بی مهری ها و افسردگی ها و خیانتها به دنبال خدا می گردیم اول باید دل هایمان را از کینه و ناراحتی و کدورتها بشوییم و با بخشش و گذشت از مردم آن را صفا دهیم.

حجت الاسلام صدر اظهار کرد: هدایت ما در گرو قرآن و اهل بیت (ع) است و در این دعا هم از خدا می خواهیم که حق را به ما بشناساند و به راه حق و حقیقت هدایت کند.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه