جمعیت، حال، آینده شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

جمعيت، حال، آينده

مدیر گروه دفتر فرهنگی مركز تحقیقات اسلامی مجلس: ناکامی مجلس در اجرای سیاست‌های کلی جمعیت

یک مدیر فرهنگی سیاست‌های کلی جمعیت را از مظلوم ترین سیاست‌هایی دانست که در این چند ساله اخیر نوشته شده و گفت: از سال 1393 هنوز اقدام درخوری برای اجرایی کردن این سیاست‌ها صورت نگرفته است و مجلس هنوز نتوانسته این طرح را به جایی برساند.

1399/02/28
|
19:59

برنامه «جمعیت، حال، آینده» رادیو گفت و گو با موضوع بازخوانی محتوایی مفاد سیاست‌های کلی جمعیت و نقد طرح جامعه جمعیت و تعالی خانواده در مجلس شورای اسلامی و با دکتر محمدجواد ابراهیمی مدیر گروه دفتر فرهنگی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدجواد ابراهیمی با اشاره به اینکه طرح جامعه جمعیت و تعالی خانواده تاکنون در سه کمیسیون مطرح شده است، عنوان کرد: این طرح ابتدا به کمیسیون بهداشت و دوره‌ای وسپس در کمیسیون اجتماعی و غالبش را در کمیسیون فرهنگی مجلس گذرانده است.

وی در پاسخ به چرایی چرخش این طرح در کمیسیون‌های مختلف گفت: این طرح ماهیت‌های مختلف بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی را دارد، شاید نگاهی که هیئت رئیسه حاکم بر دوره‌های مختلف مجلس بر این طرح داشته است، سبب شده تا این طرح در کمیسیون‌های مختلف برای تحقیق و بررسی برود. ما دو دوره از مجلس را با این طرح گذرانده‌ایم و فقط رئیس مجلس ثابت بوده ولی هیئت رئیسه تغییر کرده است.

مدیر گروه دفتر فرهنگی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به اقدامات مجلس در حوزه سیاست‌های جمعیتی اشاره و اظهار کرد: سال 1372 قانون تنظیم خانواده را داشته‌ایم. این قانون سال 1388 و 1392 دو اصلاحیه با رویکرد جدید جمعتی و افزایش جمعیت داشت و دو ماده از این قانون نسخ شد. اما کل قانون تنظیم خانواده متاسفانه هنوز نسخ نشده و سیاست‌های کاهش جمعیت، مقوله بهداشت باروری را پیگیری می‌کند که جای سوال دارد.

وی با اظهار بر اینکه قانون تنظیم خانواده در چند ماده تنظیم شده اما متاسفانه رویکردهایی که باید به طور کلی نسخ می‌شد هنوز پا برجا است، گفت: به طور مثال بهداشت باروری را هرچند که باید لحاظ شود و پزشکان و متخصصین بر این امر اذعان دارند اما می‌توان همین مقوله را مبتنی بر سیاست‌های جدید پیگیری کرد ولی همچنان باقیست. انتهای طرح جامع جمعیت نسخ کامل این قانون خواسته شده اما هنوز این طرح به قانون تبدیل نشده است.

این مدیر فرهنگی، سیاست‌های کلی جمعیت را از مظلوم‌ترین سیاست‌هایی دانست که در این چند ساله نوشته شده است و تصریح کرد: از سال 1393 هنوز اقدام درخوری برای اجرایی کردن این سیاست‌ها صورت نگرفته است و مجلس هنوز نتوانسته این طرح را به جایی برساند.

وی با بیان اینکه اگر طرح جامعه جمعیت و تعالی خانواده به صورت لایحه در مجلس آورده می‌شد، نتایج بهتری را در اجرا داشت، اظهار کرد: اگر این طرح در قالب لایحه به مجلس می‌آمد برای اجرایی کردن سیاست‌های کلی جمعیت اذیت نمی‌شدیم. مشکلی که مجلس با عدم پیشبرد این طرح داشته این بوده که نتوانسته منابع تامین بار مالی‌اش را مشخص کند. این قانون به اذعان سازمان برنامه و بودجه نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان هزینه و بار مالی دارد که مبتنی بر اصول قانون اساسی باید بار مالی، منبعش را در طرح مشخص می‌کرد.

دسترسی سریع
جمعیت، حال، آینده