جمعیت، حال، آینده شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

جمعيت، حال، آينده

رئیس كمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی: عملکرد دولت در زمینه جمعیت، منفعلانه است

محمدجواد محمودی عملکرد دولت در زمینه جمعیت را منفعلانه دانست و بیان کرد: به دولت دائماً گزارش می‌شود مشکل پیری در کشور وجود ندارد.

1399/03/01
|
11:22

محمدجواد محمودی عملکرد دولت در زمینه جمعیت را منفعلانه دانست و بیان کرد: به دولت دائماً گزارش می‌شود مشکل پیری در کشور وجود ندارد و از طرف مراجع رسمی، گزارش‌های سازمان‌های بین المللی که مخالف ایران هستند، در این زمینه به دولت ارائه می‌شود.

برنامه «جعیت، حال و آینده» رادیو گفت و گو در خصوص بررسی رابطه تحولات جمعیت با شاخصه اقتصادی خرد و کلان با دکتر محمد جواد محمودی رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدجواد محمودی با تأکید بر ضرورت حمایت دولت‌ها از جوانان برای ازدواج و تهیه مسکن گفت: دولت‌ها برای حمایت از جوانانی که ازدواج کرده‌اند جهت فرزند آوری باید جدیت و برنامه‌ریزی داشته باشند.

وی با اشاره به وجود طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده اظهار کرد: در این طرح حمایت‌هایی برای جوانان جهت ازدواج و فرزند آوری وجود دارد.

رئیس کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مشکلات برای همه افراد جامعه وجود دارد، عنوان کرد: افرادی که درآمد پایین دارند نباید گمان کنند به این دلیل امکان ازدواج ندارند زیرا هم اینک جوانان زیادی وجود دارند که با درآمد کم و با قناعت ازدواج می‌کنند.

وی با تأکید بر کمک به جوانان برای ازدواج گفت: اعطای تسهیلات و وام‌های کم بهره به جوانانی که قصد ازدواج دارند یکی از راه حل‌ها است. البته متأسفانه در حال حاضر برخی با دریافت وام ازدواج، اقدام به خرید و فروش این تسهیلات می‌کنند و این نشان می‌دهد با اهدافی که مد نظر داشتیم فاصله داریم.

محمودی درباره دیگر کمک‌هایی که دولت‌ها می‌توانند برای افزایش نرخ باروری انجام دهند توضیح داد و اظهار کرد: اعطای مرخصی زایمان یکی از موارد قانونی است که باید توسط دستگاه‌های دولتی مورد توجه قرار گیرد و در این راستا دستگاه‌ها حق ندارند خانمی که پس از طی دوران مرخصی زایمان به محل بازگشته است تعدیل نیرو کنند. همچنین برای پدر نیز باید مرخصی داده شود.

وی با اشاره به طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده عنوان کرد: این طرح متأسفانه هنوز شش سال است که در مجلس در دست بررسی است و دائماً از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه مطالبه گری می‌شود تا این طرح از سوی دولت تأمین اعتبار شود. علت اینکه بررسی این طرح شش سال طول کشیده، این است که یک‌سری گزارش‌های مغرضانه به مسئولین داده می‌شود و به آن‌ها القا می‌کنند مشکل پیری در کشور نداریم.

وی عملکرد دولت در زمینه جمعیت را منفعلانه دانست و بیان کرد: به دولت دائماً گزارش می‌شود مشکل پیری در کشور وجود ندارد و از طرف مراجع رسمی، گزارش‌های سازمان‌های بین المللی که مخالف ایران هستند، در این زمینه به دولت ارائه می‌شود و همین گزارش‌ها مبنای کار قرار می‌گیرند.

دسترسی سریع
جمعیت، حال، آینده