جمعیت، حال، آینده شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

جمعيت، حال، آينده

دبیر مركز مطالعات راهبردی جمعیت: سیاست‌های کلی جمعیت؛ گنجی که فقط خاک می‌خورد!

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت گفت: شاید جزو کشورهای معدودی هستیم که در خصوص جمعیت، سیاستی با این جامعیت در اختیار داریم که متاسفانه فقط دارد خاک می‌خورد.

1399/03/01
|
12:09

برنامه «جمعیت، حال، آینده» رادیو گفت و گو با موضوع تکثیر نسل و فرزندآوری از منظر مقام معظم رهبری با دکتر صالح قاسمی کارشناس تحولات جمعیت ایران و جهان، دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت، پژوهشگر، نویسنده مجموعه جنگ جهانی و مدرس دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

صالح قاسمی با اشاره به اینکه سیاست کلی جمعیت که ما داریم سیاست بسیار جامعی است، گفت: شاید جزو کشورهای معدودی هستیم که سیاستی با این جامعیت در اختیار داریم. سیاست‌های کلی جمعیت که شش سال پیش ابلاغ شده و متاسفانه شش سال است که خاک می‌خورد و هیچ استفاده‌ای از آن نشده است.

*فرزندآوری باید تبدیل به یک ارزش اجتماعی و فرهنگ عمومی شود

کارشناس تحولات جمعیت ایران و جهان با اظهار به اینکه بسیاری از کشور‌های دنیا در مواجهه با چالش‌های جمعیتی و کاهش فرزندآوری دو راهبرد را پیش گرفتند، عنوان کرد: آن‌ها راهبرد حمایت اقتصادی از خانواده و راهبرد ارزش گذاری برای فرزندآوری را پیش رو گرفته‌اند. در واقع فرزندآوری تبدیل به یک ارزش اجتماعی شود و به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود. همین دو راهبرد و تجربه جهانی در کشور ما، ما به ازا دارد و می‌توانیم این راهبردها را تدوین کنیم و در دستور کار قرار دهیم.

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت با انتقاد از روند کاهشی شاخص موالید در کشور بیان کرد: در شش سال گذشته بی توجهی به این سیاست‌ها باعث شده شاخص‌های ما نه تنها بهبود پیدا نکند بلکه طی همین شش سال گذشته تعداد موالید در کشور با شیب زیادی دارد کاهش پیدا می‌کند.

این پژوهشگر مطالبه همه اقشار از مسئولین نسبت به اجرای سیاست کلی جمعیت را خواستار شد و گفت: در پایان سال 1398 نرخ رشد جمعیت کشور ما برای نخستین بار به زیر یک درصد رسیده است و این‌ یک هشدار است. همه پژوهشگران، مردم و نخبگان باید از قوای سه گانه و مجمع تشخیص که مخاطب ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت بودند این را مطالبه کنند.

*اقتصاد تنها مانع فرزندآوری نیست

مدرس دانشگاه، نگرش مردم را در میزان فرزندآوی موثر دانست و متذکر شد: حتما شرایط اقتصادی در الگوی فرزندآوری تاثیر دارد اما سهم اثرش انقدری نیست که عموم مردم گمان می‌کنند.

دسترسی سریع
جمعیت، حال، آینده