خبرگزاری ایكنا: «دفاع مقدس» نگین درخشان موضوعات ایرانی است

عبدالله باکیده در برنامه «سینما معیار» گفت: متاسفانه افرادی که قرار بود از سینمای دفاع مقدس حمایت کنند، درگیر دریافت پست و مقام‌های شخصی شدند و تعهد خود به ثبت وقایع تاریخی را فراموش کردند.

1399/07/07
|
14:06

به گزارش ایکنا به نقل از رادیو گفتگو، برنامه «سینما معیار» با موضوع بررسی سینمای دفاع مقدس، در ارتباط تلفنی با عبدالله باکیده، کارگردان سینما از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت. زمانی سینمای دفاع مقدس به پروپاگاندای تبلیغاتیِ قهرمان‌پروری و تهییج روحیه ملی مربوط می‌شد.

وی افزود: پس از پایان جنگ تحمیلی، برخی از سینماگران حوزه دفاع مقدس تصور می‌کردند که دیگر نباید درباره‌ دوران 8 ساله‌ی دفاع مقدس فیلم بسازند. به نظر من قصه‌های سینمای دفاع مقدس زمانی شروع می‌شوند که جنگ به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه سینمای دفاع مقدس نگین درخشان موضوعات ایرانی است، تأکید کرد: ما باید در مورد دفاع مقدس حرف بزنیم و بیش از پیش به آن بپردازیم. متأسفانه افرادی که قرار بود از سینمای دفاع مقدس حمایت کنند، درگیر دریافت پست و مقام‌های شخصی شدند و تعهد خود به ثبت وقایع تاریخی را فراموش کردند.

وی با اشاره به فیلم «آبادانی‌ها»، عنوان کرد: کیانوش عیاری در این فیلم با نگاهی متمایز به دوران دفاع مقدس پرداخته بود و متأسفانه این فیلم در هنگام اکران با مشکلات متعددی مواجه شد.

این سینماگر با اشاره به فیلم «مهاجر»، تصریح کرد: این فیلم و ابراهیم حاتمی‌کیا در زمان اکران با حاشیه‌های مختلف درگیر شدند. برخی از افرادی که از قبال جنگ به پست و مقام رسیدند، تصمیم گرفتند در مقابل فیلم‌های دفاع مقدس ایستادگی کنند.

باکیده با اشاره به اینکه بسیاری از فیلم‌سازان دفاع مقدس به مرور سال‌ها از این ژانر سینمایی خارج شد‌ه‌اند، اظهار کرد: عدم برنامه‌ریزی دقیق مسئولان برای سینمای دفاع مقدس باعث شد تا بسیاری از پیشکسوتان و فعالان این حوزه دست از کار بکشند. فعالان حوزه دفاع مقدس برای کار در این ژانر به تشویق و زمینه‌ حضور نیاز دارند.

این کارگردان با اشاره به این که هر موضوعی از جانب هر شخص درباره دفاع مقدس قابل احترام است، ادامه داد: ورود هر فرد و هر نگاهی به سینمای دفاع مقدس به نفع این سینما است.

دسترسی سریع