ایسكانیوز: اولین ماموریت بسیج دانشجویی، تربیت نیروی تراز اول اسلامی است

مسئول بسیج دانشگاه علوم تحقیقات تهران گفت: اتفاقات خوبی در هیئت‌های اندیشه‌ورز حاصل شده است که یکی از آن دغدغه‌مند بودن دانشجویان برای حل مسائل کشوری است.

1399/09/08
|
10:25

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی (ایسکانیوز)، علی مظفری مسئول بسیج دانشگاه علوم تحقیقات تهران در برنامه "گفتگوی فرهنگی" در رابطه با بسیج دانشجویی گفت: در چند سال اخیر بسیج دانشجویی طرح‌های تحولی ویژه‌ای را پیاده سازی کرده که آخرین آن، بحث تحول اعتلای نقش بسیج به عنوان یکی از طرح‌های این چند سال اخیر می‌باشد.

وی افزود: اگر دانشجو به عنوان یک موتور محرک، بتواند در این مسیر با قدرت بیشتری ادامه دهد، می‌تواند تمام مسائل اساسی مردم را حل کند.

مظفری اضافه کرد: بسیج دانشجویی باید به عنوان یک نهاد موثر در دانشگاه‌ها عمل کند و به جای اینکه فوق برنامه باشد باید در متن برنامه قرار داشته باشد و ماموریت‌های خاصی برای خود تعریف کند. جزو اولین ماموریت‌های بسیج دانشجویی، تربیت نیروی تراز اول اسلامی بود که این فضا را با گام‌هایی مانند گفتمان سازی، مطالبه گری و مرحله اقدام میدانی پیش برده است. هیئت‌های اندیشه ورز برای مسئله یابی و جستجوی راه حل‌هایی برای حل مسئله، بوجود آمدند و دانشجویان با رویکرد مدیریت این فضا و اقدام عملی در این مسیر گام برداشتند که اکنون هیئت‌های اندیشه‌ورز به صورت مقاوم‌تر و پخته‌تر از گذشته هستند.

وی بیان کرد: اتفاقات خوبی در هیئت‌های اندیشه ورز حاصل شده است که یکی از آن دغدغه مند بودن دانشجویان برای حل مسائل کشوری است.

مظفری سرفصل‌های تشکیل بسیج دانشجو و طلبه را مرور کرد و گفت: در پیامی که در آخرین سال‌های عمر حضرت امام (ره) از جانب ایشان گفته شد، توجه ویژه ایشان به این امر بود. یکی از مهترین پیام‌هایی که ایشان در این پیام داشتند، رویکرد فعال دانشجوها می‌باشد.

وی افزود: حضرت امام (ره) تشکل بسیج دانشجو و طلبه را جزو ضروری‌ترین تشکل‌ها می‌دانستند و می‌فرمایند که باید خود را مسئول انقلاب و پیشبرد آن بدانند و با همین چارچوب بتوانند فعالیت خود را ادامه دهند و از اصل تغییرناپذیر نه شرقی و نه غربی و اتحاد و یگانگی بین حوزه و دانشگاه پاسداری کنند. ایشان در قسمت دیگر این پیام، به ایجاد هسته‌های مقاومت جهان اسلام اشاره می‌کنند و می‌فرمایند که باید بسیجیان جهان اسلام، به فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند. این بحث نشان دهنده نگاه تمدنی بزرگ ایشان است.

مظفری اذعان داشت: یکی از تفاوت‌هایی که میان دانشجویان امروز با دانشجویان آن زمان وجود دارد، این است که آنان شاهد بسیاری از مسائل بودند وقتی که امام (ره) در قسمتی از صحیفه می‌گوید، انقلاب ما باید ادامه نهضت مسلمان دنیا باشد، و نهضت مسلمانان الجزایر را مثال می‌زنند. جالب است که بدانید جمعیت الجزایر در ابتدای انقلاب نصف جمعیت تقریبا نزدیک به 15 میلیون نفر بوده است، و برای نهضت خود یک و نیم میلیون شهید دادند.

وی ادامه داد: وقتی جوانان ابتدای انقلاب این فضا را احساس کرده بودند، خودشان را محور می‌دانستند و براین اساس مخالفت با پول‌پرستی و اشرافیت و استکبار را برای خود رقم می‌زنند و از طرفی دیگر طبق این پیام خودشان را میقات پابرهنگان می‌دانستند و به بحث‌های عدالت اجتماعی می‌پرداختند. همچنین از سویی، معراج پاک اندیشه‌های اسلامی و ارائه چارچوب‌های اسلام ناب در اقشار مردم جزو وظایف خود می‌دانستند و شرق گرایی و غرب گرایی را برای خود ممنوع و مضر می‌دیدند و از طرفی خودشان را براساس گفتمان رهبری که در آخر پیام اشاره می‌کند که باید پشتوانه‌ای درست شود که مسئولین به دنیا نشان دهند که بدون وابستگی به ابر قدرت‌ها می‌توان زندگی توام با صلح و آزادی داشت که حضرت امام (ره) محور آن را بسیج و دانشجو و تشکل دانشجو و طلبه می‌دانست.

وی افزود: اکنون وقتی بسیاری از دانشجویان برای مطالبه‌گری وارد می‌شوند برخی از مسئولین عنوان می‌کنند که در حوزه ایی که به شما مربوط نیست دخالت نکنید.

مظفری بیان کرد: حضرت امام (ره) به دوگانه مستعضف و مستکبر اشاره می‌کنند و می‌فرمایند که استکبار تجاوز به احکام الهی و تعدی به حقوق بندگان خداوند است. در این محتوای که حضرت امام (ره) به آن اشاره می‌کنند، استقلال، آزادی و همچنین عدالت وجود دارد. ایشان ذکر می‌کنند که مقاومت فقط علیه دشمن خارجی نیست، بلکه همچنین مقاومت مردم علیه زراندوزی سرمایه داران و ریا هم است و مجموعه این استکبارها را می‌دیدند و تفاوت دیدگاه امام (ره) در مفهوم استکبار با دیگر عزیزان از همان اوایل انقلاب خیلی روشن و واضع می‌توان ذکر کرد.

وی افزود: به زعم من، ظلم‌هایی که به مردم روا می‌شود، به عنوان قطعات تکمیل کننده این پازل و نقشه هستند. امام (ره) یکی از وظایف دانشجویان را بحث فضای عدالتخواهی دیدند که این فضای مطالبه گری در کف جامعه حضور فعال و موثر دانشجویان را می‌توان مشاهده کنیم.

وی در ادامه گفت: در برخی مسائل و در حوزه نیازهای اساسی مردم ورود کرده‌ایم که یکی از آنها در روزهای کرونا بود. بحث تولید مواد ضدعفونی، ماسک و ضدعفونی کردن معابر و خیابان‌ها بود و اقدامات خوبی صورت گرفت، بعد از آن حمله ملخ‌ها به جنوب و اقداماتی که در این خصوص شکل گرفت و همچنین نمونه‌های دیگری که بسیج دانشجویی با تمام فضای علمی که در اختیار دارد، به عنوان یک نهاد موثر وارد شده و در کف جامعه به مشکلات مردم رسیدگی می‌کند.

دسترسی سریع