خبرگزاری دانشجو: جمعیت زیادی بر روی گسل‌های تهران ساکن هستند

نجار در رادیو گفت‌وگو مطرح کرد: جمعیت زیادی در گسل مشا و دیگر گسل‌ها ساکن هستند که هر کدام اگر عمل کنند فاجعه آفرین خواهند بود.

1399/11/08
|
10:13

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفتگو در خصوص گسل مشا و راهکار‌های ستاد مدیریت بحران با مهندس اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

اسماعیل نجار با اشاره به وجود 12 هزار پلاک روی گسل مشا گفت: شورای عالی معماری و شهرسازی کشور مصوب کرد ساخت و ساز اماکن حساس، مهم و پرخطر در مسیر گسل‌ها ممنوع است و تقریبا مجوزی برای این گونه اماکن در این مسیر صادر نشده است.

وی با اشاره به بررسی و تحقیقاتی که در زمینه ساخت و ساز‌ها بر روی گسل صورت گرفته است، اظهار کرد: دو ماه پیش در شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام شد 12 هزار پلاک در مسیر گسل‌ها قرار دارد. در این راستا به دستگاه‌های اجرایی به ویژه شهرداری دستورالعمل‌هایی جهت اجرا و رعایت امور مسائل در این حوزه ابلاغ شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ساخت و ساز درست و اصولی را ملاک کار دانست و تصریح کرد: ساخت و سازی که بر اساس آئین نامه 2800 و ویرایش چهار یا پنج مرحله‌ای که اتفاق افتاده است، اصل و اساس است و امیدوار هستیم هم مردم و هم دستگاه‌های اجرایی رعایت کنند و شهرداری‌ها دقت لازم را در زمینه صدور پروانه‌ها داشته باشند.

وی با تصریح بر اینکه سازمان مدیریت بحران قبل از وقوع بحران وارد کار می‌شود، یاد آور شد: بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که بعد از حادثه بم اتفاق افتاد و همچنین بر اساس روح قانون که پیشگیری را اولویت دانسته است، سازمان مدیریت بحران قبل از وقوع بحران وارد عمل می‌شود و حتی مسئولیت در پیش از وقوع حادثه سنگین‌تر است.

نجار ساخت و ساز‌ها بر روی گسل‌های مشا را کار چند روز و چند سال ندانست و عنوان کرد: انباشتی از مشکلات در این زمینه در تهران وجود دارد و حل این مشکلات به راحتی قابل انجام نیست و رفع آن‌ها نیازمند محدودیت و استانداردسازی و همچنین الزام دستگاه‌های اجرایی و مردم به رعایت آن‌ها است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: اقدامات زیادی در زمینه کاهش خسارات احتمالی در گسل مشا صورت گرفته است، اما حقیقت آن است که این اقدامات کفاف یک حادثه بزرگ را نمی‌کند، زیرا جمعیت زیادی در گسل مشا و دیگر گسل‌ها ساکن هستند و هر کدام عمل کنند فاجعه آفرین خواهند بود.

وی افزود: یکی از کار‌هایی که انجام شده، این است که 30 استان کشور را معین استان تهران قرار داده ایم و هر منطقه‌ای از تهران نیز معین استان‌های مشخص قرار داده ایم تا از ظرفیت کل کشور برای تهران در شرایط حساس استفاده کنیم.

دسترسی سریع