ایلنا: مربی 7 میلیاردی که 7 دقیقه آموزش ندیده است!

قاسم پناهگر: ک مربی در لیگ برتر برای یک فصل 7 میلیارد دستمزد گرفته اما در شان خود نمی‌داند که 7 دقیقه برای فراگیری دوره مربی‌گری به خارج از کشور برود.

1399/11/08
|
11:13

به گزارش ایلنا، قاسم پناهگر در ارتباط تلفنی با برنامه ورزش بدون ویرایش به تشریح وضعیت لیگ برتر از لحاظ شرایط فنی، مدیریتی و داوری پرداخت و درباره مربیگری در فوتبال کشور گفت: در لیگ های حرفه ای دنیا مربی باید یک پروسه را بگذراند تا بتواند در این سمت قرار بگیرد یعنی یک مربی کار خود را از تیم های دسته های پایین آغاز می کند و پس از کسب نتایج مطلوب به لیگ برتر راه پیدا می کند.

وی افزود: متاسفانه نیمکت های مربی در ایران در اختیار فوتبالیست های جوانی قرار گرفته است که به تازگی دوره بازیگری آنها تمام شده و پس از گذراندن یک دوره کوتاه 20 روزه مسئولیت یک تیم را پذیرفته اند.

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال با انتقاد از نبود دانش تئوریک در حوزه مربیگری فوتبال، گفت: هیچ یک از مربیان در 4دهه اخیر برای گذراندن یک دوره مربیگری حتی کوتاه به کشورهای خارجی نرفته اند . متاسفانه مربی های لیگ برتر از روی برنامه مربیان لیگ اروپا تقلید می کنند و سعی می کنند تا حدودی آن را پیاده کنند.

پناهگر در پاسخ به پرسشی درباره مربیگری مهدی رحمتی گفت: این بازیکن یک سرمایه ملی محسوب می شود که وارد حرفه مربیگری شده است، پس باید دوره های خاص مربیگری را بگذرانند تا بازدهی مناسب را داشته باشد و به عبارت دیگر دچار سرمایه سوزی در ورزش نشویم.

وی تاکید کرد: برخی از مدیران فوتبال کشور غیر ورزشی هستند و برای آن که نمیکت تیم خود را محکم کنند شخصی مانند مهدی رحمتی را به مربیگری می گمارند تا در کنار این کار، جذب اسپانسر برای تیم را هم انجام دهند یعنی مربیگری همه انتظار مدیران باشگاه نیست و مشخص نیست پس از آن که مهدی رحمتی از این تیم جدا شود باشگاه دیگری او را به کار بگیرد.

این مربی، فوتبال ایران را وارداتی خواند و عنوان کرد: متاسفانه ما در زمینه فوتبال ابتکار عمل نداریم و مربیان ما حتی مقلد خوبی هم نیستند و در 4دهه اخیر مدیر خوب ورزشی هم تربیت نکرده ایم، در حالی که لازمه رشد و توسعه ورزش کشور تربیت مربی است.

پناهگر خاطر نشان کرد: با وضعیت فعلی که مربیان سیستم دفاعی تدارک دیده اند و منتظرند تا در یک زمان مناسب ضد حمله ترتیب دهند موفقیتی وجود نخواهد داشت و هیچ تفاوتی میان لیگ بیستم و نوزدهم نمی بینم.

وی گفت: مربیان لیگ اروپایی در هر رتبه و جایگاه، خود را کارمند باشگاه می دانند اما در ایران این گونه نیست و خود را وقف فوبتال نمی کنند تا بازیکنان مناسب و حرفه ای به تیم ملی تحویل دهند.

پناهگر با تاکید بر این که جوان گرایی در انتخاب مربی به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت باشد، بیان کرد: در مسابقات آسیایی مربی جوانی مانند آقای گل محمدی وجود داشت که به جایگاه قابل قبولی نرسیدیم. بنابراین آنچه که بیش از همه اهمیت دارد ارتقای دانش مربیان است.

دسترسی سریع