گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

محمد خدابخشی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: نباید ارز ترجیحی را قطع کنیم

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهارکرد: ما در این شرایط و به پیشنهاد مرکز پژوهشهای مجلس نباید ارز ترجیحی را قطع کنیم.

1399/07/26
|
14:59
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محمد خدابخشی عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در برنامه «گفتگوی اقتصادی» گفت: فیکس کردن نرخ ارز از ابتدا هم نباید انجام می‌شد چراکه هم به عقیده کارشناسان اقدام غلطی بود و هم با برنامه ششم توسعه مغایرت داشت.

وی افزود: ارز 4200 تومانی باید به کالاهای اساسی و ضروری مردم اختصاص می‌یافت اما نهایتاً کالاهای غیراساسی مانند غذای سگ و دسته بیل وارد کشور شد و چوب حراج به منابع کشور زده شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه در این شرایط و به پیشنهاد مرکز پژوهشهای مجلس نباید ارز ترجیحی را قطع کنیم گفت: ما به دلیل بار روانی و فشار اجتماعی که این موضوع به جامعه تحمیل می‌کند امکان حذف این ارز را نداریم چون در این صورت قیمت مرغ و دیگر کالاها چند برابر خواهدشد.

همچنین، دکتر حسین صمصامی سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با اشاره به اینکه رشد نقدینگی بیشتر از رشد تولید است افزود: عدم هدایت نقدینگی به سمت تولید اثرات خاص خود را بر اقتصاد خواهد گذاشت.

وی افزود: برخی کارشناسان درمورد ارز 4200 تومانی از یک ادبیات و اصطلاحاتی استفاده می‌کنند اما دقت لازم را ندارند، به عقیده این کارشناسان با اجرای سیاست غلط ارز 4200 تومانی حجم زیادی از منابع آزاد در بازار آزاد تضییع شد اما یکی از مشکلات اصلی مروز ما تشخیص صحیح درد و آسیب شناسی دقیق است که اصلاً چرا به اینجا رسیدیم؟

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد ادامه داد: همه می‌گویند سیاست ارز 4200 تومانی بدترین نوع سیاستی بود که دولت اجرا کرد و الان هم باید حذف شود اما این سوال مطرح می‌شود که پس نرخ ارز چگونه باید کشف می‌شد؟ !

صمصامی گفت: این آشفته بازاری که در تحلیل‌های کارشناسان وجود دارد متاسفانه در تحلیل‌های حوزه بانک مرکزی و رئیس بانک مرکزی و دیگر کارشناسان هم وجود دارد و سوال اینجااست که آیا ما بازار ارزی داریم که بتواند نرخ واقعی را کشف کند؟ !

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی