گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیركل دفتر حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر: هشدار درباره مخدرهای جدید/موادی که مصرف آنها غیرقانونی نیست

ترحمی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: لیست مواد مخدر در قانون از سال 89 تا امروز بروزرسانی نشده است و به همین دلیل صدها ماده مخدر جدید در کشور مصرف می شوند که مصوبه ای برای غیرقانونی بودن و جرم بودن آنها وجود ندارد.

1399/12/05
|
13:20
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر محمد ترحمی با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» با تاکید بر این که قوانین مرتبط با پدیده های اجتماعی مانند حوزه مواد مخدر نیازمند به روز رسانی مستمر است، اظهار کرد: قاچاق یک پدیده پویاست و قاچاق مواد مخدر بسیار پیچیده و گردش مالی آن بسیار بالاست، از این رو قوانین قدیمی در برخی موارد کارایی لازم را ندارند.

وی با بیان این که ایران به دلیل موقعیت خود، در مبارزه با مواد مخدر در جهان پیشرو است، عنوان کرد: ایران همسایه بزرگترین تولید کننده تریاک و مواد مخدر صنعتی مانند شیشه است که این همسایگی، کشور را در مسیر هروئین بالکان قرار داده است، از این رو مبارزه با موراد مخدر به یک کار بزرگ تبدیل شده به طوری که در دهه ماهه سال جاری بیش از هزارتن کشفیات داشته ایم.

مدیرکل دفتر حقوقی و اموال ستاد مبارزه با مواد مخدر به مشکلات قانونی در مسیر مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تهیه فهرست مواد مخدر به قانون دیگری در مجلس گره خورده است. درواقع مجمع تشخیص مصلحت نظام به روز رسانی این لیست را به عهده مجلس گذاشته است و از سال 89 تا کنون این فهرست به روز نشده است چون فرآیند قانون گذاری در مجلس بسیار زمان بر است.

ترحمی تاکید کرد: به روز رسانی لیست مواد مخدر در شرایطی رخ نداده است که از سال 89 تا امروز 188ماده مخدر جدید اضافه شده است که در میان آنها نوع MPS وجود دارد که در جهان به 803مورد رسیده است. متاسفانه این موارد به ایران هم وارد می شود اما مصوبه ای برای غیرقانونی بودن و جرم بودن آنها وجود ندارد.

وی درباره اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر گفت: با آسیب شناسی صورت گرفته درباره این قانون 18 نقطه برای به روز رسانی مشخص شد. چند مورد نیاز به الحاق دارند تا بتوان ترفندها و شگردهای قاچاقچیان را درهم بشکنیم و باندها و شبکه های آنها را شناسایی و متلاشی کنیم.

این مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: سیاست جنایی افتراقی فرآیند مبارزه با مواد مخدر در حوزه انتظامی، اطلاعاتی و قضایی سختگیرانه است اما در حوزه تقنینی این گونه نیست. به عنوان مثال یک گرم از هروئین می تواند 11نفر را معتاد کند با این وجود در سال 96 برای توزیع و نگهداری 3کیلو از این ماده مخدر مجازات اعدام در نظر گرفته اند که به نظر بازدارنده نیست.

ترحمی به آسیب های مصرف مواد مخدر اشاره کرد و گفت: افسردگی و خودکشی دو مورد از پیامدهای ناگوار مصرف مواد است. همچنین به دلیل توهمات و تحریکاتی که موادی از جنس شیشه و کراک ایجاد می کنند اتفاقات ناخوشایندی چون قتل اعضای خانواده رخ می دهد.

در ادامه برنامه، علی زنجانی حسنلوئی در ارتباط تلفنی با بیان این که قانون مبارزه با مواد مخدر نیازمند به روز رسانی است، اظهار کرد: این قانون که در سال 89 مورد بازبینی قرار گرفت به دلیل تغییر شرایط اجتماعی و مرزی و گوناگونی مواد مخدر قابل استفاده نیست.

وی افزود: دولت باید لایحه جدید به مجلس ارائه کند و حتی مجلس آمادگی دارد با استفاده از پیشنهادات دستگاه های اجرایی طرحی کامل تر تدوین کند تا بتواند از قاچاق مواد مخدر به خصوس در مرزهای پاکستان و افغانستان جلوگیری کند.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس با تاکید بر این که ترحم درباره مجرمین مواد مخدر به هیچ وجه درست نیست، خاطرنشان کرد: ضابطین حوزه مواد مخدر باید برخورد قاطع با متخلفین داشته باشند و اگر در این راستا با کمبود قانون مواجه هستند مجلس می تواند طرح کامل تری ارائه دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی