گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی با حضور در استودیوی رادیو گفت‌وگو مطرح كرد؛ تمام ادیان و مردم جهان به انتظار منجی عالم بشریت

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: همه انسان‌ها به یک مدینه فاضله می‌اندیشند و تمامی مردم و ادیان منتظر یک منجی هستند که جامعه‌ای ایجاد کنند که انسان‌ها احساس اقناع روحی و رشد داشته باشند.

1399/07/26
|
09:32
|

محمد علی شایسته‌نیا در مصاحبه با برنامه گفتگوی سیاسی رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: نظامات اجتماعی ممکن است که در یک مقاطعی شکل بگیرند اما پایداری و اثر بخشی آن‌ها در تاریخ زمان می‌خواهد تا مورد قضاوت قرار گیرد و حرکت انقلاب اسلامی به سمت شکل‌گیری یک تمدن حرکت کاملا محسوسی است.

وی با بیان اینکه اولین برهه تمدن اسلامی، شکل‌گیری جامعه مدینه النبی است، گفت: دوره شکوفایی تمدن اسلامی که در غرب هیچ اثری از تمدن نبود در حوزه‌های علم و دانش، نظامات اجتماعی، زیست بهداشتی و همه عرصه‌ها جامعه اسلامی شکوفایی داشت اما در عرصه فتنه‌های دشمنان و بی لیاقتی رهبران اجتماعی سبب شد که این دوران به سمت افول پیش رود.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که تمدن‌ها به صورت تصادفی و لحظه‌ای شکل نمی‌گیرند بلکه یک سیر تکوینی مبتنی بر بنیادها و ظرفیت‌هایی که در جامعه‌های مختلف داشته شکل گرفته است.

شایسته‌نیا با تاکید بر اینکه پیامبران به تدریج سیر تمدن‌سازی الهی و جامعه الهی را شکل می‌دهند، گفت: در جریان مشروطیت یک سنگ بناهای محکمی مبتنی بر رهایی از جریان استبدادی که با فراز و نشیب روبرو شده است شکل گرفت که در نهایت در بهمن 57 مولفه تجمیعی حرکت‌هایی که در طول زمان شکل گرفته بود و امید به وجود آمده بود به سرعت انجام شد و این یک اتفاق نبود بلکه دارای یک پشتوانه بود.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی همه جانبه بوده و تار و پود یک زندگی اجتماعی را که بتواند پاسخگوی نیاز بشریت باشد را شکل داده که این سنگ بنای جدید اسلامی بوده و ان شاءالله بتوانیم تمام نقاط مثبت تاریخ اسلام را در این‌جا جمع کنیم.

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: آن چیزی که در خصوص انقلاب اسلامی دشمنان را ناراحت کرده جنبه الهام بخشی آن می‌باشد، چرا که ما به دنبال صدور اسلام بوده‌ایم و هدف‌مان کشور گشایی نبوده بلکه تسخیر افکار بوده تا انسان‌ها را به یک جامعه ایده آل که به آن می‌اندیشند نزدیک کنیم.

وی یادآور شد: جریان اربعین در طول چند سالی که ظهور اجتماعی پیدا کرده - با آنکه این جریان هیچ گاه تعطیل نشده و به طور مثال در زمان صدام محدودیت‌های فراوان داشته اما - شما می‌بینید که از قاره‌های مختلف جهان و ادیان مختلف حضور می‌یابند چرا که در آن یک زندگی اجتماعی پاسخگوی همه جانبه خود را مشاهده می‌کنند و به خاطر وجود بارقه امید به آن سمت حرکت می‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: در جریان بیداری اسلامی که هسته‌های تمدن اسلام در کشورهای مختلف همدیگر را پیدا می‌کنند می‌بینیم که فقط بعد سیاسی ندارد بلکه در بحث دفاع از حرم‌های اهل بیت علیه السلام افراد از کشورهای مختلف همچون پاکستان، افغانستان و غیره در کنار هم حضور می‌یابند؛ ان شاءالله در سرزمین بزرگ اسلام با ظرفیت بزرگی که در موارد مختلف به ویژه مسائل هویتی که وجود دارد یک تمدن بزرگ شکل گیرد.

شایسته‌نیا با تاکید بر اینکه موضوع و محور اصلی تمدن انسان می‌باشد، بیان کرد: زمانی که به انسان می‌رسیم نیازهای اولیه انسان و رفع حوائج زیستی او قناع کننده بشر نیستند بلکه بشر به دنبال یک جنبه آرمانی است که برای همه انسان‌ها مشترک بوده و همه انسان‌ها به یک مدینه فاضله می‌اندیشند و تمامی مردم و ادیان منتظر یک منجی هستند که جامعه‌ای ایجاد کنند که انسان‌ها احساس اقناع روحی و رشد داشته باشند که ما این مهم را در دین با عنوان تقرب می‌شناسیم، که خداوند مظهر پاکی‌ها و بی‌نقصی است اشرف مخلوقات هم می‌خواهد به این نقطه برسد.

وی در خاتمه گفت: تمدن اسلامی که در زمان پیامبر در مدینه شکل گرفت از دل یک جامعه‌ای در نهایت وحشی‌گری بیرون آمد که در کوتاه مدت یک جامعه‌ای ایجاد می‌شود که دزد سرگردنه به یک راوی حدیث تبدیل می‌شود و ما اگر بپذیریم خمیر مایه تمدن در درون انسان‌ها وجود دارد ما هیچ احتیاجی نداریم که چیز جدیدی ایجاد کنیم بلکه فقط باید گرد و غبارهایی که در طول زمان بر شکل‌گیری‌های تمدنی بر دل انسان نشسته را کنار بزنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی