رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

محمدباقر بهرامی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ امریکا با دخالت نرم‌افزاری اسرائیل بر بحران قره‌باغ دامن می‌زند

سفیر اسبق ایران در آذربایجان از زخم کهنه در روابط دو همسایه شمالی کشور سخن گفت و افزود: امریکا با دخالت نرم افزاری اسرائیل بر بحران قره‌باغ دامن می‌زند.

1399/07/07
|
14:58
|

محمدباقر بهرامی در مصاحبه با برنامه "رویداد" با بیان اینکه رهبران شوروی سابق در جغرافیایی بنام قره‌باغ بحران‌سازی کردند، گفت: قره‌باغ بخشی از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بود که ساکنینی مسیحی و مسلمان داشت.

وی ادامه داد: مسلمانان از این منطقه خارج شدند و حکومتی نامشروع در آنجا تشکیل شد که مورد حمایت دولت ارمنستان بود.

بهرامی با اشاره به تلاش آذربایجان برای باز پس‌گیری قره‌باغ گفت: این زخم کهنه است و گروه تشکیل شده برای حل سیاسی این بحران نیز تا امروز نخواسته در این حوزه به توفیق دست یابد.

وی این جنگ قدیمی را مورد سو استفاده قدرت‌های بزرگ دانست و افزود: نظریه‌پردازان معتقدند از سال 2023 تا 2030 پارادایم‌های بین‌الملل دچار تحول می‌شود و نقش امریکا و هم‌پیمانان او در نظم نوین جهانی افول خواهد کرد و لذا دست قدرت‌ها در چنین زخم‌های کهنه‌ای هر از چند گاهی باز می‌شود.

بهرامی گفت: امریکا با دخالت نرم افزاری اسرائیل بر بحران قره‌باغ دامن می‌زند. به نظر بنده این یک توطئه است و به نفع ارمنستان و جمهوری آذربایجان نیست.

وی بر الزام حل این بحران درپی نشست‌های منطقه‌ای و راه کارهای سیاسی تاکید کرد و افزود: تمامیت ارضی کشور آذربایجان باید لحاظ شود.

بهرامی گفت: ایران همواره آمادگی داشته بعنوان همسایه دو کشور شمالی، میانجی‌گری کند و وزیر امور خارجه ایران در تماس با همتایان دو کشور مذکور بر این آمادگی تاکید کرده است.

وی افزود: هرچه دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای را از غرب آسیا کمتر کنیم، به نفع همه است ولی امریکا و اسرائیل خواهانِ حل این بحران با راه حل مسالمت آمیز نیستند.

بهرامی بر روابط مثبت ایران و دو کشور شمالی اشاره کرد و گفت: ایران باید از قدرت بازیگری خود استفاده کند ولی نیاز است دو کشور پیشنهاد ایران را قبول کنند.

دسترسی سریع
رویداد