بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ تلاش‌های بی نتیجه آمریکا برای لغو تحریم تسلیحاتی ضربه‌ای حیثیتی به این کشور است

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: آمریکا سه بار به سمت شورای امنیت هجوم آورد تا بتواند در یک رویکرد یک جانبه گرایانه موقعیت خودش را در خصوص تمدید این محدودیت به اعضای شورا تحمیل کند که با مخالفت جمعی روبرو شد و این موضوع یک ضربه حیثیتی به آمریکا بود.

1399/07/26
|
08:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران و پیش بینی واکنش غرب و آمریکا با ابوالفضل ظهره‌وند، دیپلمات با سابقه کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ابوالفضل ظهره‌وند با بیان اینکه تجربه برجام حقانیت ایران را نشان داد، گفت: با وجود تمام انعطافی که ایران بعد از برجام نشان داد اما طرف‌های غربی به تعهدات خود عمل نکردند. این مسئله نشان داد ایران متعهد به ان پی تی و همکاری با آژانس است و علی رغم همه بی اعتمادی که به غرب داشته است، از بخشی از ظرفیت‌های خود صرف نظر کرده است.

وی تصریح کرد: تجربه ایران برای آژانس بین المللی اتمی بسیار گران بها بود اما متاسفانه آن‌ها از این فرصت استفاده نکردند و خروج ترامپ از برجام ضربه مهلکی را به توافق‌36 نامه و آرمان و آرزوهایی که آژانس می‌توانست از رهگذر برجام به دست بیاورد وارد کرد.

این دیپلمات با سابقه کشورمان با بیان اینکه پذیرش محدودیت در انجام معاملات سلاح‌های متعارف یکی از بخش‌های برجام بود، اظهار کرد: این مسئله انعطاف ایران را نشان داد زیرا اساسا ایران نباید زیر بار چنین مسئولیتی می‌رفت و قرار است این محدودیتی که در برجام پذیرفته بودیم، لغو شود.

وی افزود: آمریکا سه بار به سمت شورای امنیت هجوم آورد تا بتواند در یک رویکرد یک جانبه گرایانه موقعیت خودش را در خصوص تمدید این محدودیت به اعضای شورا تحمیل کند که با مخالفت جمعی روبرو شد و این موضوع یک ضربه بسیار حیثیتی به آمریکا بود.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه می‌توان از شرایط موجود برای چانه‌زنی اقتصادی در جهان استفاده کرد، در عین حال گفت: این موضوع نباید بر پایه برون سپاری و صرف نظر کردن از ظرفیت‌های موجود باشد بلکه باید ظرفیت‌های موجود کشور را ارتقاء دهیم و سپس با قدرت چانه زنی کنیم زیرا روابط بین الملل بر پایه قدرت تعریف می‌شود.

وی اضافه کرد: کشوری که در فضای بین الملل قدرت دارد، در درجه بالاتر قرار دارد و می‌تواند مواضع خود را بر دیگر کشورها تحمیل کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی