سینما معیار پنجشنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

سينما معيار

احسان سالمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: علی مصفا در فیلم‌های مختلف کپی‌پِیست می‌شود

احسان سالمی اظهار داشت: علی مصفا در یک دهه‌ی گذشته هیچ نقش متفاوتی را بازی نکرده است و در فیلم‌های متنوع با یک کاراکتر ثابت – آرام و منزوی – بازی می‌کند.

1399/09/01
|
14:29
|

برنامه سینما معیار با موضوع نقد و بررسی و نقد فیلم سینمایی «آبادان یازده 60» و «روزهای نارنجی»، در ارتباط تلفنی با احسان سالمی (کارشناس و منتقد سینما) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

احسان سالمی در مصاحبه تلفنی با برنامه «سینما معیار» گفت: فیلم سینمایی «آبادان یازده 60» سوژه و موضوعی بسیار جذاب دارد که از دل واقعیت و مقاومت مردم آبادان به تصویر کشیده شده است.

وی با اشاره به این که روایت‌های واقعی از دفاع مقدس تاثیر بسیار بیشتری در مخاطب دارند، اظهار داشت: فیلم سینمایی «آبادان یازده 60» با توجه به حمایت‌ها و سوژه‌ی خوبی که دارد در دسته‌ی فیلم‌های متوسط قرار می‌گیرد.

این منتقد سینما افزود: ترکیب بازیگرانِ ‌این فیلم به اصل روایت و سوژه لطمه زده است.

وی ادامه داد: بازیگران «آبادان یازده 60» نتوانستند ایده و قصه‌ی خوبِ این فیلم را به تصویر بکشند.

احسان سالمی با اشاره به این که مخاطب این فیلم نمی‌تواند با بازیگر ارتباط بگیرد، عنوان کرد: قصه‌ی «آبادان یازده 60» در دو تکه‌ی منقطع روایت شده است.

وی افزود: این فیلم در نیمه‌ی اول، داستانِ «حفظ رادیو آبادان» را مطرح می‌کند و از نیمه دوم به موضوع «مقاومت مردم آبادان در دفاع مقدس» معطوف می‌شود.

این کارشناس سینما ادامه داد: بهتر بود این فیلم با تمرکز بر یک قصه، تمام روایت را پیش ببرد.

وی تاکید داشت: «آبادان یازده 60» یک خاطره‌بازی از دوران دفاع مقدس و مقاومت مردم آبادان را به تصویر کشیده است و نمی‌تواند یک فیلم جنگی استاندارد باشد.

احسان سالمی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «سینما معیار» گفت: برخی از فیلم‌های سینمایی ایران، آثاری بی‌مصرف هستند و تولید شدن یا نشدنِ این فیلم‌ها تاثیری در سینمای ایران ندارند.

وی تصریح کرد: برخی از فیلم‌های ایرانی، نه برای سینما و نه برای تولیدکننده هیچ آورده‌ای ندارند.

این منتقد سینما با اشاره به فیلم سینمایی «روزهای نارنجی» اظهار داشت: این فیلم در روایت و قصه با مشکلات متعددی درگیر است.

وی افزود: حضور هدیه تهرانی در این فیلم باعث شده تا کیفیت اثر مقداری حفظ شود.

احسان سالمی با اشاره به این که علی مصفا در فیلم‌های مختلف کپی‌پِیست می‌شود، اضافه کرد: علی مصفا در یک دهه‌ی گذشته هیچ نقش متفاوتی را بازی نکرده است و در فیلم‌های متنوع با یک کاراکتر ثابت – آرام و منزوی – بازی می‌کند.

دسترسی سریع
سینما معیار