خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

عباسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: پایان‌نامه‌های دانشگاهی جدی گرفته نمی‌شوند

یک استاد با اشاره به باور جامعه دانشگاهی مبنی بر کم مصرف بودن پایان نامه ها گفت: بی حوصلگی اساتید راهنما، کمبود وقت، هزینه بربودن، مدرک گرایی و نگاه تشریفاتی به پایان نامه منجر به جدی نگرفتن پایان نامه ها می‌شود.

1399/12/05
|
13:05
|

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رادیو گفت‌وگو، رضا روستا آزاد، عضو هیئت علمی دانشگاه شریف در گفتگوی تلفنی با برنامه «خیابان فرصت» درمورد پایان نامه های غیرکاربردی، با بیان اینکه مشکلات دانشگاهی باید در حد متعارف بیان شود، افزود: مسئله اصلی، سردرگرمی استاد و دانشجو در انتخاب موضوع پایان نامه و پیدا کردن موضوعی است که دانشجو بتواند آن را به مرحله عمل برساند.

وی درمورد هزینه های تحصیل دانشجویان تصریح کرد: دانشجو باید بتواند این هزینه را از طریق تولید دانش و فناوری های مختلف برگرداند. در شرایطی که در کشورهای دیگر از جدیدترین روش های علمی در زمینه های مختلف استفاده می شود اما دانشجویان در ایران روی موضوعات قابل بهره برداری کار نمی کنند.

این مقام علمی با اشاره به اینکه در وزارت علوم قانونی در این رابطه وجود ندارد و برخوردی در این مورد انجام نمی شود، بیان کرد: در پایان نامه محتوا مهم است نه ظاهر؛ بنابراین تعریف درست پایان نامه و سازوکاری که بتوان پایان نامه را به مرحله عمل رساند، ضروری است.

روستا آزاد با تأکید بر اینکه باید کسی برسر کار باشد که عرضه پیاده کردن بایدها و نبایدها را داشته باشد، ادامه داد: مردم باید مسئولانی را سرکار بیاورند که جامعه را بفهمند چراکه مشکلات پیش آمده ناشی از سوء مدیریت و برسرکار آمدن مدیران نالایق است.

وی نقش مدیریت و توان انجام کار را در کیفیت پایان نامه ها پر رنگ دانست و اظهار کرد: استخراج مشکل باید توسط هیئت علمی و دانشگاه صورت گیرد یعنی در ابتدا استاد باید مشکل را تعریف کند.

مسئله بعدی آموزش پایان نامه نویسی در دانشگاه هاست که عملی نمی شود و در آخر هم نیازهای مالی است که نمی توان با منابع مالی ناچیز کارهای تحقیقاتی انجام داد و بنابراین دانشجو به سراغ کار تئوریک می رود.

روستا آزاد با بیان اینکه لازم نیست همه پایان نامه ها کاربردی باشند، اظهار کرد: محتوای غلط توسط دانشجو تولید می شود در حالی که اگر ده درصد آن کاربردی باشد، قابل قبول است.

در ادامه این برنامه رادیویی، غلامرضا عباسی استاد دانشگاه، مشاور سابق وزیر کشور و نویسنده با اشاره به باور جامعه دانشگاهی مبنی بر کم مصرف بودن پایان نامه ها ادامه داد: بی حوصلگی اساتید راهنما، کمبود وقت، هزینه بربودن، مدرک گرایی و نگاه تشریفاتی به پایان نامه منجر به جدی نگرفتن پایان نامه ها می شود.

وی با تأکید بر این که عنوان پایان نامه ها از نیازهای پژوهشی نیست گفت: بحث مهم و ضروری در پایان نامه ها مسئله محوری است.

استاد دانشگاه اشکلات فرهنگی و باورهای غلط آموزشی را در این قضیه دخیل دانست و افزود: متاسفانه هنوز از لحاظ فرهنگی برای دانشجویان ما جا نیفتاده که پایان نامه ها چه گره هایی از مشکلات باز می کنند.

عباسی نظام آموزشی کشور را مشکل دار دانست و ادامه داد: تا زمانی که اساتید مقاله های دانشجویان را به نام خود ثبت کنند، دانشجو نیز اقدام به خرید و کپی پایان نامه می کند.

عباسی در پایان به ارائه پیشنهادی در این حوزه پرداخت و تصریح کرد: چندین دانشگاه در کشور، با بسیجِ مجموعه ای از عوامل می توانند به تولید پایان نامه های کارگشا بپردازند و الگویی برای نظام آموزشی باشند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت