راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

جوزری در مصاحبه بارادیو گفت‌وگو؛ مجلس؛ کارخانه قانون‌سازی/کمیسیون ویژه «جهش تولید» نمایشی است

یک کارشناس حقوقی در امور تولیدی، کمیسیون ویژه جهش تولید را نمایشی دانست و گفت: مجلس به کارخانه قانون‌سازی تبدیل شده است.

1399/07/07
|
20:00
|

دکتر افشین جوزری؛ کارشناس حقوقی در امور تولیدی در مصاحبه با برنامه «راه حل» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: سال‌هاست که تولید با موانع جدی روبرو است که این موانع برخی دارای منشا داخلی و برخی دیگر را دارای منشا خارجی بوده که می‌توان این مهم را به دو دسته اقتصادی و غیر اقتصادی تقسیم کرد که در نهایت این موانع سبب شده پیوسته در کشور، تولید کمتر از ظرفیت خود باشد و در نهایت اقتصاد کشور که به فروش نفت وابسته مانده با کاهش فروش نفت دچار رکود شود.

وی افزود: عواملی که براساس داده‌ها بیشترین تاثیرگذاری را بر تولید داشته‌اند؛ شامل مشکلات بانکی، واردات محصولات مشابه خارجی، کمبود نقدینگی، منابع انسانی، عدم کارایی بخش دولتی، عدم آگاهی تولیدکننده می‌باشد.

کارشناس حقوقی در امور تولیدی بیان کرد: ما نمی‌توانیم بگوییم که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، اما قوانین و مقرراتی برای نبرد اقتصادی نداریم.

جوزری بیان کرد: کمیسیون جهش تولید، آیا به فکر قانون رفع موانع تولید و آئین نامه اجرایی آن که فلج مانده نیست؟، ‌شان تشکیل این کمیسیون چیست؟؛ پاسخ این است که این کمیسیون یک ویترین و نمایش است.

وی در خاتمه تصریح کرد: قوانین متعدد و متراکم آسیب فوق العاده زیادی به نظام قانون‌گذاری ما زده و مجلس به کارخانه قانون‌سازی تبدیل شده است.

در ادامه برنامه حسین اخوان گفت: در امروز، به جایی رسیده‌ایم که هیچ یک از فعالان اقتصادی برای یک لحظه دیگر خود نمی‌تواند برنامه‌ریزی کنند، چراکه تورم به سرعت در حال حرکت بوده و «جهش تولید» در حد یک شعار زیبا باقی می‌ماند چراکه هیچ امکاناتی برای تحقق بخشیدن به آن وجود ندارد.

رئیس کمیته تولید کنندگان نخ‌های پلی استر کشور با تاکید بر اینکه مافیای قدرت، ارکان اقتصاد ما را به بازی گرفته‌اند، یادآور شد: به صراحت این مسئله را عرض می‌کنم که ما اکنون در بحران اقتصادی هستیم و اگر این مسئله حل نشود کشور به سمت نابودی خواهد رفت.

وی افزود: باتوجه به افزایش جمعیت، امروزه بخشی از صنعت نساجی کشور در کنار ابریشم، پلی استر را پوشش می‌دهد و این مهم در صنعت نساجی بار سنگینی را به دوش می‌کشد.

اخوان بیان کرد: به واقع دولت بی‌تفاوت شده چه وزیر داشته باشد و چه نداشته باشد، چراکه آن حسی را که باید داشته باشد را ندارد و این موارد متاسفانه به فروپاشی اقتصاد ما کمک می‌کند.

وی با انتقاد از عدم نظارت‌های لازم از سوی مجلس، خاطر نشان کرد: اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر مردم توان قدرت خرید هیچ کالایی را ندارند. مجلس باید وارد مبارزه شود و از قدرت نظارتی خود استفاده کند نه اینکه نمایندگان مجلس بگویند فلان وزارتخانه وزیر نداشت و ما هم نتوانستیم ورود کنیم.

رئیس کمیته تولیدکنندگان نخ‌های پلی استر کشور با اشاره به اینکه اکنون کارخانجات این صنعت با ظرفیت 40 درصدی مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: ما باید تولید را همچون گذشته حفظ کرده و بخش صنعت با مجلس ارتباط مستقیم داشته باشد.

اقبال شاکری؛ نماینده مردم تهران، مهمان تلفنی برنامه «راه‌حل» بود که در سخنانی با اشاره به تشکیل کمیسیون ویژه جهش تولید، گفت: 90 درصد مشکلات کشور به خودمان باز می‌گردد و مابقی آن متعلق به مسائل تحریمی است.

وی افزود: یکی از وظایف ما، نظارت بوده که به همین جهت هر روز یکی از وزرا نفت، اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی، کار و امور اجتماعی و صمت در مجلس حضور می‌یابند تا بتوانیم مشکلات را حل نماییم.

این نماینده مجلس گفت: وزیر صمت پس از یازده ماه معرفی شد که جلسات تخصصی را با وزیر پیشنهادی داشته‌ایم و موارد لازم همچون دغدغه‌های مردم را اعلام کرده‌ایم و از وی خواسته‌ایم که در صورت رای آوردن سریعا به مسائل این حوزه همچون خودرو و غیره ورود جدی داشته باشد.

دسترسی سریع
راه حل