صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرکل دفتر تجهیز و توسعه زیر ساخت های و سرمایه گذاری سازمان تعاون روستایی ایران گفت: در طرح وام اشتغال روستایی در پی آن هستیم که با استفاده از اعتبارات چرخ تولید را در روستاها به گردش دربیاوریم.

محسن اسفندیاری مدیرکل دفتر تجهیز و توسعه زیر ساخت های و سرمایه گذاری سازمان تعاون روستایی ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ابلاغ دستورالعمل وام اشتغال روستایی، اظهارکرد: اگر به الگوی کشورها در بحث تولیدات بخش کشاورزی و توسعه روستاها نگاهی بیندازیم مشاهده می کنیم که ابتدا به موضوع بازار توجه شده و سپس بحث تولید در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: دولت نیز باید تنها بحث نظارت را در پیش بگیرد و بحث تولید به اشخاص حقیقی و حقوقی سپرده شود که سازمان تعاون روستایی ایران در این راستا وظیفه هدایت، حمایت و نظارت را بر عهده دارد.

اسفندیاری با اشاره به اینکه بیش از 7 هزار تشکل اقتصادی در کشور وجود دارد که باید کارهای تولیدی به آنها واسپاری شود، گفت: در بعضی از محصولات پتانسیل تولید بالایی داریم اما مزیت صادرات ما به نسبت بعضی از کشورها بسیار پایین است.

مدیرکل دفتر تجهیز و توسعه زیر ساخت های و سرمایه گذاری سازمان تعاون روستایی ایران بیان کرد: در حدود 15 درصد در بعضی نقاط کشور صنایع تبدیلی داریم که با وجود این صنعت در واقع از خام فروشی جلوگیری می شود و همچنین تولیدات ما باید به سمتی پیش برود که محصولات فرآوری شده قابلیت صادرات داشته باشد.

اسفندیاری درادامه افزود: برای تسهیلاتی که درنظر گرفته شده در بین روستاها اطلاع رسانی انجام شد که در حدود بیش از 700 تشکل ازپایه تولید تا فرآوری اعلام آمادگی کردند و ما در پی آن هستیم که با استفاده از اعتبارات با گردش 6 ساله چرخ تولید را در روستاها به گردش دربیاوریم.

وی تصریح کرد: با توجه به این فرصت پیش آمده باید با تعامل، همفکری و نوآوری از این موقعیت بسیار عالی استفاده لازم را ببریم. در این دستورالعمل در استان ها کمیته فنی مشخص شده است که دستگاه های مربوطه در این موضوع طرح ها را بررسی می کنند و در بحث تولیدات کشاورزی آمایش سرزمینی انجام شده است.

مدیرکل دفتر تجهیز و توسعه زیر ساخت های و سرمایه گذاری سازمان تعاون روستایی ایران افزود: یکی دیگر از بحث های مطرح شده مربوط به مبحث توسعه خدمات بازرگانی و تجارت بود و همچنین بحث سیلوها و انبارسازی محصولات کشاورزی در زمان مازاد تولید، صنایع تبدیلی و تکمیلی و توسعه آبزیان نیز درنظر گرفته شده است.

وی در پایان بیان کرد: ما باید زنجیره فروشگاهی را احیا کنیم تا محصولی را که کشاورزان در روستاهای سراسر کشور تولید می کنند تشکل ها آنها را خریداری و به بازار عرضه کنند و ارزش افزوده محصول را نیز به کشاورزان اختصاص دهند.

مرتبط با این خبر

  • بیشترین ارزش افزوده در اکتشاف و فرآوری مواد معدنی است

  • برندسازی مواد معدنی گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است

  • ارزش افزوده استخراج سنگ آهن بسیار بالاست

  • ضرورت پیشرفت در حوزه فرآوری محصولات معدنی

  • آمایش سرزمین لازمه استفاده همه جانبه از معادن است

  • قیمت خودرو باید با توجه به عرضه و تقاضا متعادل شود

  • خصوصی سازی صنعت خودرو یک شعار است

  • خود تحریمی موجب عقب افتادگی صنعت خودرو شده است

  • قیمت خودرو کمترین رشد را نسبت به سایر اقلام داشته است

  • بازار بورس؛ جذاب و نقد برای سرمایه گذاری