صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: تضاد مالکیت و مدیریت بانک ها موجب شده بانک ها تبدیل به بنگاه های اقتصادی پرهزینه شوند که کمتر در جهت منافع اقتصادی عمل می کنند.

داوود چراغی، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص گام های حمایتی نظام بانکی از کالای ایرانی، اظهار کرد: نظام بانکی دربرگیرنده تمام بانک ها و موسسات پولی و اعتباری نهادهای مرتبط با موضوع پول در کشور هستند که زیرمجموعه بانک مرکزی فعالیت دارند که وظیفه بسیار مهم آن جمع آوری سپرده های مردم و از طرف دیگر بر اساس تقاضا در اقتصاد و منافع ملی این سپرده ها را بین بخش های متقاضی توزیع کند.

وی افزود: بانک مرکزی یک نهاد نظارتی، سیاست گذاری، کنترل و عرضه پول در کشوراست و از طرف دیگر به نوعی متولی امور بانک ها مانند مالکیت و سودآوری است که این امر موجب پیدایش تضاد شده، چراکه از یک سو باید برای منافع کل کشور تصمیم گیری کند و از طرف دیگر باید فعالیت هایی در خصوص سودآوری بانک ها انجام دهد.

چراغی بیان کرد: یکی از معضلات و چالش های اصلی نظام بانکی ما نسبت به دیگر کشورها اصلاح نکردن این سیستم است و بانک مرکزی ما از گذشته متکی به رابطه بوده و ضمن اینکه تضاد مالکیت و مدیریت بانک ها موجب شده بانک ها تبدیل به بنگاه های اقتصادی پرهزینه شوند که کمتر در جهت منافع اقتصادی عمل می کنند.

استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در ادامه گفت: اهداف در اقصاد کشور ما بسیار مترقی است اما متاسفانه با بکارگیری ابزارهای نامناسب از اهداف دور شده ایم به عنوان مثال تورم به اندازه ای بالاست که اگر نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند به طور خودکار از مسیرهایی که باید مورد استفاده قرار بگیرد منحرف می شود.

وی در پایان تاکید کرد: مسائل ومشکلات نظام بانکی ما به قدری گسترده است که اگرچه دولت اهداف بالایی درنظر گرفته، اما عمده مدیران در حوزه فعالیتشان تخصص و کارآیی ندارند و تا زمانی که مدیران شایسته که بتوانند وضع موجود را تغییر بدهند در نظام بانکی نداریم نمی توان به اهداف دست پیدا کرد و باید بتوانیم با برنامه ریزی صحیح اقتصاد را به مسیر درست هدایت کنیم.

مرتبط با این خبر

  • شبکه های وابسته به نهادهای قدرت از اصلی ترین دلالان هستند

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • لزوم اتحاد اقتصاد جهانی علیه تکتازی اقتصاد آمریکا

  • ترکیب ارزی راهکار مناسبی برای حفظ ارزش پول ملی است

  • ممنوعیت قراردادهای ریالی نوعی خودتحریمی است

  • احتکار حاصل نبود فضای رقابتی سالم در بازار است

  • بسیج سالانه 8هزار پروژه کوچک محرومیت زدایی را کلید می زند

  • اقدامات و عملکرد سازمان بسیج سازندگی کشور و اهداف و برنامه های پیش روی آن

  • نباید با دستورالعمل های خلق الساعه حقوق صادرکنندگان را تضییع کنیم

  • "سامانه نیما" صادرات را با شکست مواجه می کند