صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگر حمایت کافی از قطعه سازان انجام شود، شاهد ساخت و تولید محصولات داخلی بیشتری خواهیم بود زیرا تولید کنندگان از نظر فناوری می توانند بسیاری از نیازهای داخل را تامین کنند.

برنامه «گفت و گوی اقتصادی» رادیو گفت و گو با موضوع داخلی سازی صنعت و با حضور مهندس فواد افشین عضو هیئت علمی مرکز مطالعات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دکتر حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

فواد افشین با بیان اینکه فرآیند تولید با گذر زمان مبتنی بر دانش شده است و این روند هر روز بیشتر می شود، گفت: اساسا تولید دانش محور ریشه اقتصادها است و هرگونه توسعه اقتصادی مبتنی بر دانش خواهد بود که این موضوع در فناوری های مختلف، بیشتر بروز و ظهور پیدا می کند.

وی با اشاره به قطعه سازی خودرو، عنوان کرد: بروز فناوری در این حوزه هر روز بیشتر نمایان می شود زیرا هر چقدر فناوری های پیشرفته تر در حوزه قطعات خودرو وارد شود، راندمان تولید افزایش پیدا می کند.

عضو هیئت علمی مرکز مطالعات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه مصاحبه با رادیو گفت وگو ضمن تصریح بر اینکه کوچک بودن صنایع، امکان رقابت را ایجاد نمی کند، اظهار داشت: البته امروز واحدهای بزرگ تولید نیز داریم اما باز هم تلاش می کنیم این واحدها را کوچک تر کنیم و یا جلوی توسعه آن ها را می گیریم.

وی با بیان اینکه افزایش داخلی سازی راهبردی برای روزهای تحریم است، عنوان کرد: وقتی تحریم شویم، به خیلی از قطعات دسترسی نخواهیم داشت و ساخت داخل آن نیاز به واردات را مرتفع خواهد کرد. در شرایط تحریم و یا حتی غیر تحریم باید عمق تولیدات صنعتی در کشور را افزایش دهیم.

افشین تاکید کرد: اگر بخواهیم معضل اشتغال را حل کنیم و یا بخواهیم اقتصاد بزرگی داشته باشیم، باید به سمت تولید برویم و هر چقدر داخلی سازی بیشتر شود، اقتصاد بزرگتری خواهیم داشت.

در ادامه حمید گرمابی با تاکید بر اینکه باید اقدامات موثری جهت کاهش اثرات تحریم انجام دهیم، اظهار کرد: اگر حمایت کافی از قطعه سازان انجام شود، شاهد ساخت و تولید محصولات داخلی بیشتری خواهیم بود زیرا تولید کنندگان از نظر فناوری و قالب می توانند بسیاری از نیازهای داخل را تامین کنند و شاید برای برخی از پلیمرهای خاص نیاز به واردات باشد که اینها نیز اندک هستند.

وی تصریح کرد: مسئله اصلی در حوزه صنعت نحوه فراهم شدن مواد اولیه است تا بتوانند هزینه های حوزه تولید را پوشش دهند زیرا این بخش بسیار اهمیت دارد و دولت باید با حمایت از این بخش، باعث می شود تا محصولاتی با نرخ مناسب جهت رقابت تولید شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ذکر مثال ادامه درباره اهمیت قطعه سازی اظهار کرد: اگر فناوری داخلی در قطعه سازی استفاده شود، قیمت ها نیز کاهش پیدا می کند و اثر این را می توان در قیمت خودرو نیز مشاهده کرد که امید است با حمایت های دولت این مهم انجام شود.

مرتبط با این خبر

  • خرید تضمینی در محصولات طیور وجود ندارد

  • مجلس نرخ خرید تضمینی گندم را قبول ندارد

  • افزایش 100درصدی هزینه کشاورزان

  • دولت سال آینده در قیمت بنزین تجدیدنظر خواهد کرد

  • اقتصاد انرژی در سال آینده مسئله ای حیاتی است

  • 45 هزار میلیارد تومان کسری بودجه در شش ماه اول سال

  • تحقق بودجه سال آینده با تردید همراه است

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • دولت سیستم بانکی درستی را برای بازگشت ارز طراحی کند

  • تعهدات ارزی موجود باری بر دوش صادرکنندگان است