صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

حسینی صدر گفت: جایگاه نفت در متن اقتصاد، صنعت و زندگی ما تنها در فروش خام و درآمدهای ارزی حاصل از آن در صرف هزینه های کشورخلاصه شده است.

موید حسینی صدر، مشاور وزارت نفت و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص الزامات عبور از خام فروشی نفت، اظهار کرد: کشور ما 110 سال است که نفت استخراج می کند، اما دانش نفتی در تجارت، بانکرینگ، صنایع میان دست و پایین دست نداریم.

وی با بیان اینکه به عقیده بنده نمی توان به طور مطلق خام فروشی را نادرست دانست، افزود: بعضی مواقع ما از مشکلات اصلی غافل هستیم به عنوان مثال ظرفیت تولید ما بر روی 4 میلیون بشکه باقی مانده در حالی که کشور عربستان تولیدش به 10 میلیون بشکه رسیده است.

مشاور وزارت نفت ادامه داد: حدود 8 سال در کشور تولید صیانتی نداشته و ضریب بازیافت را ارتقا ندادیم و یکی دیگر از مشکلات نیز مربوط به حوزه دانش نفتی می شود که در کشور ما چندان به این موضوع توجهی نشده است.

حسینی صدر بیان کرد: جایگاه نفت در متن اقتصاد، صنعت و زندگی ما تنها در فروش خام و درآمدهای ارزی حاصل از آن خلاصه شده است و اینکه این درآمدها تبدیل به ریال شده و صرف هزینه های کشور شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: همه کشورهای دارای نفت قسمتی از این محصول را صادر می کنند، زیرا قرار بر این نیست که تمام نفت استخراج شده پالایش شود نکته اینجاست که میزان نفت پالایش شده به چه میزان در صنایع میان دست و پایین دست مورد استفاده قرار بگیرد.

وی توضیح داد: در حال حاضر میادین مشترک انرژی توسط همسایگان ما غارت شده است و باید استفاده از این میادین در اولویت فعالیت های ما قرار بگیرد که از این طریق تولید ما افزایش پیدا کند و سپس در کنار آن پالایشگاه های جدید را بسازیم که از واردات بنزین و گازوئیل بی نیاز شویم.

حسینی صدر با اشاره به اینکه باید میزانی از پول فروش نفت در اختیار این وزارتخانه قرار بگیرد، تصریح کرد: زمانی وزارت نفت به شرکت ملی نفت وابسته بود و ساختار مناسبی نداشت که در مجلس ساختاری برای آن تدوین شد و بر اساس برنامه پنجم و ششم 14.5 درصد از درآمد حاصل از فروش نفت به این وزارتخانه بازگردانده شود.

مشاور وزارت نفت گفت: کشور ما همیشه تحریم نبوده که نتوانیم سرمایه گذار خارجی جذب کنیم بلکه برخی مدیران گاها به دلایل و انگیزه های مختلف مانع جذب سرمایه گذار خارجی شده اند در حالی که این امر نیاز صنعت نفت است.

مرتبط با این خبر

  • شبکه های وابسته به نهادهای قدرت از اصلی ترین دلالان هستند

  • عدم استقلال بانک مرکزی سد راه مبادله تجاری با چین و ترکیه

  • لزوم اتحاد اقتصاد جهانی علیه تکتازی اقتصاد آمریکا

  • ترکیب ارزی راهکار مناسبی برای حفظ ارزش پول ملی است

  • ممنوعیت قراردادهای ریالی نوعی خودتحریمی است

  • احتکار حاصل نبود فضای رقابتی سالم در بازار است

  • بسیج سالانه 8هزار پروژه کوچک محرومیت زدایی را کلید می زند

  • اقدامات و عملکرد سازمان بسیج سازندگی کشور و اهداف و برنامه های پیش روی آن

  • نباید با دستورالعمل های خلق الساعه حقوق صادرکنندگان را تضییع کنیم

  • "سامانه نیما" صادرات را با شکست مواجه می کند