صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان گفت: باید به افزایش درآمد روستاها و برنامه های مربوط به آن توجه کنیم و بهره وری مشاغل روستایی را توسعه دهیم.

مهدی ابارشی، مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ابعاد واقعی اشتغال عشایر و روستاییان، اظهار کرد: در سطح روستاها خدمات رسانی بسیار خوبی پس از انقلاب صورت گرفته که امروزه بیش از 80 درصد از روستاهای ما دارای برق هستند و در حوزه تحصیلات و آموزشی بیش از 90 درصد سرپرستان خانوار در روستاها تحصیلات حداقل دیپلم و متوسطه را دارند.

وی افزود: در حال حاضر ما تقریبا 26 درصد جمعیت روستایی داریم واین میزان جمعیت در اوایل انقلاب تقریبا 70 درصد بوده که اکنون به دلیل مهاجرت و تغییر عنوان سکونتگاه ها این جمعیت کاهش یافته همچنین بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی روستاهای بالای 5 هزار نفر جمعیت باید تبدیل به شهر شوند که این امر نیز عاملی برای تغییر جعیت روستایی بوده است.

مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران گفت: جهت گیری های پس از انقلاب بیشتر معطوف به توسعه شهرها بوده است که بر همین مبنا روستاییان نیز برای بهره مندی از امکانات شهری به این مسیر روی آوردند و در حال حاضر نیز علی رغم برخورداری روستاییان از امکانات شاهد مهاجرت معکوس هستیم.

ابارشی ادامه داد: بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر به عنوان اولین ثمره قانون اساسی جمهوری اسلامی در بحث حمایت اجتماعی و گسترش نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی عامل بسیار ارزشمندی است که می تواند در مهاجرت به روستاها تاثیرگذار باشد و همچنین اگر اشتغال روستایی بتواند تولید ثروت و درآمد کند قطعا مردم رغبت بیشتری برای مهاجرت به روستاها خواهند داشت.

وی در خصوص عدم موفقیت در اشتغالزایی روستایی بیان کرد: به عقیده بنده در تحلیل عوامل این مسئله در ابتدا باید روستا را تنها به کشاورزی محدود نکنیم چراکه روستا می تواند بستر انواع و اقسام مشاغل باشد، همچنان که در بحث مشاغل زیربخش کشاورزی دارای 240 عنوان شغل کد رشته دار هستیم که متاسفانه به آنها نمی پردازیم.

ابارشی با بیان اینکه روستاها دارای شغل هستند و دیدگاه ایجاد مشاغل سنگین در آنجا چندان صحیح نیست، تصریح کرد: باید بر افزایش درآمد در روستاها و برنامه های مربوط به آن توجه کنیم، زیرا در حال حاضر کشاورزی و دامداری در روستاها به شیوه سنتی انجام می گیرد و کشاورزی در روستاها شکل اقتصادی به خود نگرفته لذا ضرری است که بهره وری مشاغل روستایی در بخش های مختلف از جمله کشاورزی افزایش پیدا کند.

مرتبط با این خبر

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • قاچاقچیان تهرانی 122 میلیاردتومان جریمه شدند

  • کشور ما در حوزه های تحریمی به صورت منفعلانه برخورد می کند

  • راه اندازی مکانیزیم "اس پی وی" روابط بانکی بین المللی را تسهیل می کند

  • حرکت به سمت اقتصاد بین الملل راهی برای مقابله با تحریم هاست

  • پیام رسان جایگزین سوئیفت باید مورد پذیریش کشورهای دیگر باشد

  • گسترش زیرساخت های حمل و نقل نیازمند مشارکت مردمی است

  • کامیون های فرسوده اقتصاد ملی را متضرر می کنند

  • کاهش عبور و مرور آسیب پذیری راه ها را به حداقل می رساند