صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: برای ادامه روند کاهش نرخ ارز و رسیدن به ثبات نیازمند برنامه همه جانبه برای کنترل نقدینگی هستیم.

محسن امینی، کارشناس مسائل اقتصادی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص سازوکارهای روند کاهش قیمت ارز در بازار، اظهار کرد: مجموعه سازوکارهای روند کاهش قیمت ارز در بازار را در دوسته می توان تقسیم بندی کرد؛ دسته اول مجموعه اقداماتی است که از طرف حاکمیت باید انجام شود و دسته دوم هم فعالیت هایی است که باید توسط مردم و بخش خصوصی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه شرایط بحرانی و نااطمینانی در نرخ ارز در درازمدت به نفع هیچکس نمی باشد، افزود: بخشی از انگیزه افراد برای خرید دلار مربوط به سفته بازی و سود بردن در شرایط خاص و بخشی دیگر انگیزه حفظ ارزش دارایی بوده است.

کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص اثر تصویب فعلی اف ای تی اف بر بازار ارز گفت: هر اقدامی که به جامعه القا کند که مسیر مبادلات بین المللی و ارزی ما در آینده اطمینان بخش و با ثبات خواهد بود قطعا به کنترل التهابات کمک خواهد کرد و بخشی از اقتصاد ما می تواند واکنش مثبت نسبت به آن نشان دهد.

امینی ادامه داد: برای ادامه روند کاهش نرخ ارز و رسیدن به ثبات نیازمند برنامه همه جانبه برای کنترل نقدینگی هستیم و میزان زیادی از نقدینگی در دست بخش کوچکی از جامعه است که هر لحظه می توانند با تصمیم گیری این حجم را به سمتی که تمایل دارند سوق بدهند.

وی بیان کرد: شناسایی نیازهای واقعی در حوزه ارز و برنامه ریزی جامعی برای تامین این نیازها عاملی دیگر برای ادامه روند کاهش نرخ ارز و رسیدن به ثبات است که باید این برنامه ریزی به همه بخش های نیازمند ارز اطمینان تامین را بدهد.

کارشناس مسائل اقتصادی توضیح داد: امروز ارز به یک مسئله ملی تبدیل شده است و همه افراد جامعه در خصوص کمک به بهبود این فضا وظایفی دارند چراکه ممکن است در کوتاه مدت این افزایش نرخ ارز موجب سودآری برای مردم شود اما در بلند مدت کاهش قدت خرید قابل جبران نخواهد بود.

امینی تصریح کرد: در حال حاضر ارزی که در قیمت بالای 13 هزار تومان معامله می شود طبق برآوردها کمتر از 3 درصد کل مبادلات ارزی روز جامعه ماست که مبنای تصمیم گیری قرار گرفته و موجب التهابات و تنش ها شده است.

مرتبط با این خبر

  • عامل اصلی رشد نقدینگی پرداخت ها و دریافت های بانک هاست

  • نرخ بالای سود سپرده عاملی برای رشد نقدینگی است

  • انتشار اوراق یکی از راهکارهای مدیریت نقدینگی است

  • با ایجاد سرمایه گذاری امن نقدینگی به سمت بازارهای مولد می رود

  • استاندارد مواد غذایی سخت گیرانه است

  • مبلغ 45 هزار تومان یارانه امروز حدود 9 هزار تومان ارزش دارد

  • درآمد افراد فقیر با دادن یارانه افزایش پیدا نمی کند

  • طرح هدفمندی یارانه دچار مسیر انحرافی شد

  • توزیع عادلانه ثروت با هدفمندی یارانه ها صورت نگرفت

  • وام پاسخگوی نیاز متقاضیان خرید مسکن نیست