صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: مجلس در بخشی از هزینه های جاری یارانه سود بانکی برای تولید درنظر بگیرد تا با ساماندهی وضع تولید نقدینگی به این سمت جذب شود.

موید حسینی صدر، مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه، در برنامه گفت و گوی اقصادی رادیو گفت و گو در خصوص واقعی بودن هدایت و مدیریت نقدینگی، اظهار کرد: نقدینگی در سال 84، 92 هزار میلیارد تومان بوده و این میزان هر سال حدود 25 تا 30 درصد افزایش داشته و در سال 96، به یک میلیون و 500 هزار میلیارد تومان رسیده و تقریبا در این فاصله زمانی 20 برابر رشد کرده است.

وی با بیان اینکه اگر متناسب با تولید و پایه پولی، نقدینگی افزایش پیدا می کرد تا این اندازه تورم نداشتیم، افزود: با کاهش ارزش پول ملی نقدینگی افزایش می یابد که اگر برنامه ریزی صحیحی داشتیم به جای اینکه این نقدینگی تبدیل به سپرده بانکی شده یا در بخش دلالی و سوداگری در جریان باشد به سمت حوزه تولید سوق پیدا می کرد و می توانست موجب افزایش ثروت واقعی کشور شود.

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال حدود 200 هزار میلیارد تومان بانک ها به سپرده ها سود می دهند، بنابراین حدود 85 تا 90 درصد نقدینگی موجود در جامعه سپرده و شبه پول است و به دلیل اینکه سودی که پرداخت می شود از پشتوانه تولید برخوردار نیست و تنها سود حاصل از بهره بانکی است بنابراین به افزایش نقدینگی دامن می زند.

وی بیان کرد: در حال حاضر پروژه های تعریف شده بسیار زیادی در کشور وجود دارد که دارای توجیه اقتصادی بالا هستند و همچنین بازگشت سرمایه خیلی خوبی دارند اما متولی و بستری برای وجود ندارد که در راستای آن مردم به سمت سرمایه گذاری به این پروژه ها هدایت شوند و سپرده انباشته در بانک ها را در تولید مولد سرمایه گذاری کنند.

حسینی صدر توضیح داد: یکی از مباحثی که در کنترل نقدینگی نقش به سزایی دارد معطوف به استقلال بانک مرکزی است، اما متاسفانه به دلیل اینکه این امر خوشایند دولت ها نیست، بنابراین هیچ گاه نتوانستیم آن را در کشور پیاده سازی کنیم.

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: در سال 92، با 39 درصد افزایش نقدینگی به رقم 640 هزار میلیارد تومان رسید، در سال 96، نیز 19 درصد رشد نقدینگی داشتیم که این امر بیانگر این است که میانگین رشد نقدینگی مناسب بوده و تورم به خوبی کنترل شد علاوه بر این رشد اقتصادی ما از منفی 4 درصد به حدود 7 درصد رسید.

وی تاکید کرد: باید نقدینگی را از بخش سوداگری و فعالیت های غیر مولد به سمت تولید هدایت کنیم که این امر مستلزم آسیب شناسی در زمینه های مربوط به فرآیند تولید است، لذا باید مجلس در بخشی از هزینه های جاری یارانه سود بانکی برای تولید درنظر بگیرد تا با ساماندهی وضع تولید نقدینگی به این سمت جذب شود، چراکه تولیدکننده با سود 25 درصدی قادر به فعالیت در حوزه های تولیدی نیست.

مرتبط با این خبر

  • صادرات 6 میلیارد دلاری صنایع معدنی بعد از تحریم

  • رشد اقتصادی به معنای اشتغالزایی نیست

  • عدم وجود مهندسی، از مشکلات حوزه اشتغال است

  • بانک ها مقصر اصلی ایجاد معوقات بوده اند

  • بیش از 70 درصد مطالبات معوق مربوط به بانک های دولتی است

  • معوقات بانکی بزگترین عامل تهدیدکننده نظام بانکی هستند

  • ارتباط یک به یک بین رشد اقتصادی و نرخ بیکاری وجود ندارد

  • قانون گریزی دولت معوقات بانکی را هر روز بیشتر می کند

  • کاهش قیمت کالاها در گرو واقعی شدن نرخ ارز است

  • گرانی کالاها ناشی از سوء مدیریت است