صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی مرکزی تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: یکی از دلایلی که بودجه ها در بخش علمی و پژوهشی کم هزینه می شود، این است که نسبت به ارزش آفرینی پژوهش ها به ویژه پژوهش های کاربردی در کشور علامت سوال وجود دارد.

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع چشم انداز پژوهش در دولت یازدهم و با حضور دکتر نقی زاده عضو هیئت علمی مرکزی تحقیقات سیاست علمی کشور به روی آنتن رفت.

دکتر نقی زاده در آغاز با بیان اینکه باید حوزه پژوهش را از نظر سیاست گذاری بررسی کرد، گفت: مسئله بودجه در پژوهش اهمیت زیادی دارد اما نکته اساسی آن است که آیا اساسا امکان جذب بودجه در بخش پژوهش وجود دارد؟

وی تصریح کرد: شاید یکی از دلایلی که بودجه ها در بخش علمی و پژوهشی کم هزینه می شود، این است که نسبت به ارزش آفرینی پژوهش ها به ویژه پژوهش های کاربردی در کشور علامت سوال وجود دارد. واقعیت این است که اکوسیستم پژوهشی در کشور شکل نگرفته است یعنی زنجیره ارزشی که باید نسبت به پژوهش کاربردی داشت را در کشور نداریم.

عضو هیئت علمی مرکزی تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به اختصاص بودجه مضاعف به پژوهش در سال گذشته و پس از سخنان رهبر انقلاب، اظهار کرد: این بودجه از همان ابتدا مشخص بود پرداخت نمی شود اما حتی اگر هم پرداخت می شد، در ساختار پژوهشی کشور به نتیجه نمی رسید. این ساختار پژوهشی و موازی کاری و نبود زنجیره های به هم متصل، فقط بودجه ها را هدر می دهد و یا نهایتا باعث می شود در بعضی از نقاط به صورت مقطعی رشد کنیم و کل فرآیند را پوشش نمی دهد.

وی تاکید کرد: با صرف بودجه نمی توان مسائل نظام پژوهشی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی را حل کرد. حتی در بعضی از سال ها بودجه نیز تزریق کردیم اما دیدیم که نشد.

وی با بیان اینکه در حوزه پژوهش با دو مسئله روبرو هستیم، اظهار داشت: مهمترین بخش نظام های پژوهش در مورد کارکرد صحیح شان بخش تامین مالی است اما تامین مالی به معنی پول دادن نیست بلکه به معنی زنجیره ای از فعالیت ها است. در دنیا کارهای پژوهشی عمدتا توسط دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شود که در کشورهای پیشرفته دانشجویان این مقاطع شغل تمام وقت محسوب می شود اما در ایران وضعیت متفاوت است. دانشجویان ارشد و دکترا حداکثر یک روز آن هم برای مباحث آموزشی در دانشگاه حضور دارند.

نقی زاده ادامه داد: در دنیا به دانشجویان ارشد و دکترایی که وارد دانشگاه های نسل سوم می شوند، حقوق پرداخت می کنند. این حقوق از بخش دولتی و منابع جذب شده دانشگاه پرداخت می کند.

وی با اشاره به تلاش هایی که در پژوهش های مرتبط با‌ حوزه علم و فناوری در سال های اخیر شده است، گفت: مهمترین بخش قانون شرکت های دانش بنیان، تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی است که به همت دولت تدبیر و امید، بخش مهمی از سرمایه اولیه که برای این مجموعه در نظر گرفته بود، تامین شد.

مرتبط با این خبر

  • بسیج برای اینکه بتواند در مسیر تمدن سازی انقلاب اسلامی حرکت کند باید در فضای علمی نقش آفرینی کند

  • بسیج باید بر فناوری های سطح بالا مسلط شود

  • روش و شیوه ما در صنعت طیور کاملا اشتباه است

  • تولید مرغ باید به صورت یکپارچه انجام پذیرد

  • عدم بهره وری از موقوفات از مهمترین آسیب ها در حوزه آموزش عالی است

  • وقف؛ بخش سوم اقتصاد است

  • باید تعریف های جدیدی را از وقف ارائه دهیم

  • متخصصین حوزه داروسازی به طب سنتی و داروسازی سنتی تمایلی ندارند

  • در تمامی اسناد بالادستی از طب سنتی تحت عنوان "طب سنتی ایرانی" یاد شده و نه طب اسلامی

  • برای تضمین کیفیت آموزش عالی، کنترل و نظارت دقیقی نداریم