صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس بخش تولید هپاتیت B، مجتمع تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران به مشکلات در حوزه تولید داروهای زیست فناوری اشاره کرد و گفت: زیرساخت های کشور جوابگوی بیش از 20 درصد داروی هایتک در کشور نیست و ظرفیت خالی در این حوزه وجود ندارد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع زیست فناوری و با حضور دکتر سید نظام الدین حسینی رئیس بخش تولید هپاتیت B، مجتمع تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران به روی آنتن رفت.

سید نظام الدین حسینی در آغاز درباره ورود بخش خصوصی به حوزه زیست فناوری گفت: سیاست های کلی معاونت علمی و فناوری در ستاد زیست فناوری، حمایت از شرکت های دانش بنیان است که اکثر این شرکت ها نیز خصوصی هستند.

وی ادامه داد: طی چهار سال گذشته توسط حمایت هایی که به وسیله ستاد توسعه زیست فناوری شده است، در حوزه زیست فناوری به ویژه در زمینه تولید داروهای نوترکیب هایتک، موفقیت های خیلی خوبی حاصل شده است زیرا در حال حاضر 20 داروی نوترکیب در ایران تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه 20 درصد داروهایی که مورد مصرف بیماران در کشور قرار می گیرد، داروهای هایتک هستند، عنوان کرد: از 20 درصد داروی هایتکی که در ایران مصرف می شود، حدود 30 درصد آن در ایران تولید و 70 درصد آن توسط شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی وارد بازار شده است.

رئیس بخش تولید هپاتیت B مجتمع تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران افزود: در گام بعدی باید در فعالیت های جنبی تولید و همچنین آر اند دی یعنی تحقیق و توسعه در کارخانجات حضور داشته باشیم و حمایت های ستاد زیست فناوری باید خسارت کسانی که در تحقیق و توسعه شکست می خورند را جبران کند.

وی تاکید کرد: تحقیق و توسعه یکی از ارکان اصلی تولید است و در این زمینه شکست های زیادی وجود دارد و باید برای جبران آن توسط دولت اقدام کرد.

حسینی در خصوص صادرات نیز اظهار کرد: یکی از گزینه هایی که برای صادرات حوزه زیست فناوری برای کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی داریم، رعایت استانداردها و تولید محصول با کیفیت بالا است. استانداردها معمولا به روزرسانی می شوند و باید نخستین قسمتی که در کارخانه تولیدی مربوط به حوزه زیست فناوری داشته باشیم، مربوط به پایش تغییرات استانداردها باشد و تست ها و آزمایش ها را به روزرسانی کنند.

وی اشاره کرد: یکی از استانداردهایی که در سال های اخیر در صنعت داروسازی وارد شده است، استاندارد پیک است که ایران نیز در کنار 60 کشور دیگر جهان، عضو آن شده است و با این عضویت، اگر سازمان غذا و دارو یک دارو را تصویب و استانداردهای پیک را پاس کند، کشورهای دیگر بدون اینکه کنترلی لازم داشته باشند، می توانند داروهای کشور ما را وارد کنند.

رئیس بخش تولید هپاتیت B مجتمع تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران به مشکلات در حوزه تولید داروهای زیست فناوری اشاره کرد و افزود: زیرساخت های کشور در حال حاضر جوابگوی 20 درصد داروی هایتک در کشور نیست و ظرفیت خالی در این حوزه وجود ندارد.

مرتبط با این خبر

  • چگونگی جذب هیئت علمی در حوزه‌های علوم پزشکی و غیر پزشکی

  • دانشگاه آزاد بر اساس آمایش سرزمینی و ماموریت گرایی، اقدام به تاسیس دانشگاه می کند

  • کاهش رتبه علمی دانشگاه های کشور به علت به حاشیه رفتن آنهاست

  • لزوم حمایت مجلس از طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

  • ایجاد زمینه کار عملی و آزمایشگاهی در مدارس، سبب کارآفرینی دانش آموز می شود

  • رویکرد آموزش و پرورش باید از کارمند پروری به کارآفرین پروری تغییر کند

  • باید نیمی از دانش آموزان تا سال 1400 در حوزه فنی و حرفه ای تحصیل کنند

  • تحلیل و بررسی کارآفرینی در نظام آموزش و پرورش

  • در مدرسه محوری، دانش آموز باید احساس زندگی کردن در مدرسه را داشته باشد

  • اجرای مدرسه محوری نیازمند سیاست گذاری مناسب است