صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیز داری کشور درباره چالش های پیش روی آمایش سرزمینی گفت: وقتی به مرحله بودجه می رسیم با محدودیت برمی خوریم و بهای لازم داده نمی شود .

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع آمایش سرزمین در کشاورزی و تاثیر آن در کاهش مصرف آب و با حضور دکتر مسعود گودرزی رئیس گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیز داری کشور روانه آنتن شد.

مسعود گودرزی در آغاز با بیان اینکه از حدود 50 سال پیش آمایش سرزمینی را در سطح دانشگاه آغاز کردیم، گفت: آمایش یک کار همه گیر است و تک تک آحاد افراد باید حضور داشته باشند.

وی با اشاره به عدم موفقیت در حوزه آمایش سرزمینی به ویژه آمایش سرزمینی روستایی، عنوان کرد: اراده عملی در بین مسئولین کشور برای اجرای آمایش سرزمینی کم است بخصوص اینکه با تغییر دولت ها، اولویت ها هم تغییر می کند و به صورت سلیقه ای عمل می کنند.

وی افزود: برای اجرای آمایش سرزمینی نیاز به مدیریت یکپارچه داریم یعنی باید سازمان و مرکزی وجود داشته باشد که هماهنگی اصلی را انجام دهد و بقیه سازمان و دستگاه ها نیز تبعیت کنند تا یکپارچه و پیوسته عمل شود. متاسفانه حتی در سازمان برنامه و بودجه هم که دفتر آمایش سرزمینی در آن وجود دارد، اراده ای برای این کار وجود ندارد.

رئیس گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیز داری کشور در ادامه با بیان اینکه مسائل مربوط به فرسایش، رسوب و تغییرات کاربری، به حوزه آمایش سرزمینی در بخش کشاورزی مربوط هستند، گفت: یکی از مشکلاتی که در سطح کشور داریم، نبود اطلاعات است یعنی هیچ وقت به روز نبوده ایم.

وی به اقدامات انجام شده پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور اشاره کرد و اظهار داشت: آنچه در دو دهه گذشته انجام شده، تهیه نقشه های کاربری است تا بدانیم در بخش های مختلف کشور چه ظرفیت ها و امکاناتی وجود دارد و سپس این تغییرات را پایش کنیم.

گودرزی ادامه داد: تهیه اطلس های مختلف رسوب دهی، وضعیت فرسایش و ارتباط آنها با تغییرات کاربری جزو درخشان ترین کارهایی است که در حوزه آمایش سرزمینی در بخش کشاورزی انجام شده است.

وی درباره چالش های پیش روی آمایش سرزمینی گفت: وقتی به مرحله بودجه می رسیم با محدودیت برمی خوریم و بهای لازم داده نمی شود و اجرای برنامه بدون اعتبار هم امکان پذیر نیست.

مرتبط با این خبر

  • الگوی کشت و تاثیر آن بر امنیت آبی و غذایی کشور

  • ارزش افزوده در کشاورزی در گرو بکارگیری عملی تحقیقات است

  • حل مشکلات کشاورزی؛ هدف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

  • نقش سازمان تحقیقات کشاورزی در آینده کشاورزی ایران

  • از نظر عدالت آموزشی، حال آموزش و پرورش اصلا خوب نیست

  • عدالت آموزشی یعنی امکان برخورداری همه آحاد جامعه از خدمات آموزشی

  • انجمن اولیا و مربیان به عدالت آموزشی کمک می کند

  • نظارت کمیسیون آموزش در آموزش عالی، پیگیری اسناد بالادستی است

  • ارزیابی کیفیت کاری دانشگاه ها، باید توسط یک ارگان مستقل انجام شود

  • آموزش عالی باید در حوزه نوآوری ارزیابی شود