صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران اظهار داشت: وجود سواد رسانه ای در بهره برداری از فضای مجازی علاوه بر تنظیم رژیم مصرف، فرد را به استفاده ی مناسب از مطالب موجود در فضای مجازی هدایت می کند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی شبکه های اجتماعی و انزوای اجتماعی، با حضور دکتر محمدصادق افراسیابی (مدرس دانشگاه، پژوهشگر فضای مجازی و مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر محمدصادق افراسیابی با اشاره به فرصت های و تهدید های گوناگون ناشی از فضای مجازی، گفت: مدیریت مصرف و سواد رسانه ای امروزه یکی از مهم ترین مباحث در حوزه ی استفاده از فضای مجازی است، به طوری که لازمه ی استفاده از فضای مجازی تلقی شوند.

وی با اشاره به طرح اعتماد شامد در شبکه های اجتماعی، اظهار داشت: طرح شامد می تواند فضای نامحدود و بدون مرز شبکه های اجتماعی مقداری محدود ساخته و فضایی نسبتا قابل اطمینان و اعتماد برای مصرف کننده ایجاد کند.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران با اشاره به لزوم و جود رژیم مصرف در بهره برداری از فضای مجازی، توضیح داد: استفاده از فضای مجازی همواره باید بر حسب یک رژیم مصرف استاندارد و دقیق صورت بگیرد، به طوری که مقدار زمان استفاده از این فضا در طول روز مشخص شود.

وی با بیان این که جسم انسان همواره تحت تاثیر مصرف فضای مجازی قرار می گیرد، اظهار داشت: بدون شک خاصیتی که در ارتباطات چهره به چهره است در شبکه های اجتماعی وجود ندارد.

دکتر محمدصادق افراسیابی همچنین در ادامه اضافه کرد: وجود سواد رسانه ای در بهره برداری از فضای مجازی علاوه بر تنظیم رژیم مصرف، فرد را به استفاده ی مناسب از مطالب موجود در فضای مجازی هدایت می کند.

وی همچنین در ادامه افزود: شبکه های اجتماعی امروزه فرصتی را پدید آورده اند که افراد می توانند با اشخاص غیر ضروری و دور نیز همواره در ارتباط مستمر باشند.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران با اشاره به زمان محدود انسان در طول شبانه روز، توضیح داد: در بسیاری از مواقع زمان مربوط به امور علمی، روزمره و ضروری زندگی صرف ارتباط مجازی با دیگران و مصرف مطالب شبکه های اجتماعی می شود.

وی با بیان این که ارتباط بی هدف در فضای مجازی همواره موجب بروز آسیب می شود، خاطر نشان کرد: موضوع انزوای اجتماعی همواره در ارتباط با روابط اجتماعی مشخص می شود؛ در حالی که با به کارگیری سواد رسانه ای می توان ارتباطات موجود در فضای مجازی را به بهترین شکل ممکن مدیریت کرد.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • پیام رسان های داخلی زیرساخت مطلوبی ندارند

  • حفظ حریم خصوصی مردم مهم ترین ویژگی یک پیام رسان است

  • پیام رسان های داخلی باید ضریب امنیت خود را ارتقا دهند

  • پنجره جمعیتی باید مورد بهره برداری قرار گیرد

  • افراد زیر 15 سال سرمایه های کشور هستند

  • وجود جمعیت کارآمد و فعال یک موهبت اجتماعی است

  • استعدادهای مختلف سرمایه های یک جامعه هستند

  • جمعیت کشور روز به روز پیرتر می شود

  • در حوزه ی کنترل جمعیت سیاست واحدی وجود ندارد

  • میزان جمعیت ارتباط مستقیمی با توسعه کشور دارد