صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

ارژنگی گفت: هر تغییر رفتار در خانواده به یک مشاوره نیاز دارد و به نظر می رسد که در رابطه با موضوع طلاق توافقی اجباری شدن مشاوره ضرورت دارد.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " رادیو گفت و گو با موضوع طلاق توافقی و با حضور فردین ارژنگی رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر روانه آنتن شد.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر در ابن برنامه با اشاره به ماهیت طلاق توافقی اظهار داشت: طبق قانون مدنی به محض علقه و عقد زوجین، حقوق و تکالیف آنها نسبت به یکدیگر آغاز می شود.

وی افزود: قانون اساسی به عنوان سند میثاق ملی، برای اهمیت خانواده دادگاه های اختصاصی را برای موضوعات خانوادگی تشکیل داده است.

ارژنگی عنوان کرد: در کنار نگاه حقوقی به موضوع خانواده، یک نگاه اجتماعی نیز وجود دارد که از وقوع طلاق در جامعه گرفته شود. قانون حمایت از خانواده در سال 1391، از ماده 24 به بعد شرایط درخواست طلاق را عنوان و در یک ماده نیز به طلاق توافقی اشاره کرد.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر خاطرنشان کرد: در صورتی که طلاق از ناحیه مرد باشد طلاق رجعی است و اگر از ناحیه خانم باشد، زن می تواند با بذل تمام و یا قسمتی از حقوق خود درخواست طلاق کند و اگر دو طرف خواهان طلاق باشد طلاق مبارات نام دارد.

وی اضافه کرد: متاسفانه امروز حتی تحصیل کرده ها اعتقادی به مشاوره ندارند و هنوز این موضوع در جامعه ما فرهنگ سازی نشده است.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر تصریح کرد: اگر در جامعه موضوع مشاوره را با یک ماده واحد در قانون اجباری کنیم بسیاری از مشکلات حل می شود. هر تغییر رفتار در خانواده به یک مشاوره نیاز دارد و به نظر می رسد که در رابطه با موضوع طلاق توافقی اجباری شدن مشاوره ضرورت دارد.

ارژنگی بیان داشت: طلاق توافقی با پروسه طولانی شدن دادرسی همراه نیست و قانون گذار حتی موضوع داوری را هم در این نوع طلاق حذف کرده است.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر در پایان برنامه گفت و گوی اجتماعی رادیو گفت و گو با اشاره به راهکارهای صیانت از کانون و بنیان خانواده اظهار داشت: برخی خانواده ها برای ازدواج دختران و پسران خود سخت گیری های زیادی می کنند و همین باعث می شود فرزندان آنها مستقل تربیت نشوند و در زندگی آینده خود با مشکلات عدیده ای روبرو شوند.

مرتبط با این خبر

  • ازدواج صرفا یک قرارداد حقوقی نیست

  • رادیو گفت و گو و تحلیل دلایل آسیب پذیری اراضی کشاورزی

  • مرور چالش های پیش روی ازدواج در گفت و گوی اجتماعی

  • بسیاری از اندیشمندان در دامن خانواده های متدین تربیت شده اند

  • فضای مجازی رسانه ای اجتناب ناپذیر است

  • خانواده های ایرانی فاقد مهارت گفت و گو هستند

  • آموزش تنها راه رفع معضلات اجتماعی است

  • مردم ایران فرهنگ رسانه دیجیتال ندارند

  • رادیو گفت و گو به تحلیل و آسیب شناسی خانواده در ایران می پردازد

  • خانواده مهم ترین شبکه اجتماعی است