صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

ارژنگی گفت: هر تغییر رفتار در خانواده به یک مشاوره نیاز دارد و به نظر می رسد که در رابطه با موضوع طلاق توافقی اجباری شدن مشاوره ضرورت دارد.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " رادیو گفت و گو با موضوع طلاق توافقی و با حضور فردین ارژنگی رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر روانه آنتن شد.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر در ابن برنامه با اشاره به ماهیت طلاق توافقی اظهار داشت: طبق قانون مدنی به محض علقه و عقد زوجین، حقوق و تکالیف آنها نسبت به یکدیگر آغاز می شود.

وی افزود: قانون اساسی به عنوان سند میثاق ملی، برای اهمیت خانواده دادگاه های اختصاصی را برای موضوعات خانوادگی تشکیل داده است.

ارژنگی عنوان کرد: در کنار نگاه حقوقی به موضوع خانواده، یک نگاه اجتماعی نیز وجود دارد که از وقوع طلاق در جامعه گرفته شود. قانون حمایت از خانواده در سال 1391، از ماده 24 به بعد شرایط درخواست طلاق را عنوان و در یک ماده نیز به طلاق توافقی اشاره کرد.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر خاطرنشان کرد: در صورتی که طلاق از ناحیه مرد باشد طلاق رجعی است و اگر از ناحیه خانم باشد، زن می تواند با بذل تمام و یا قسمتی از حقوق خود درخواست طلاق کند و اگر دو طرف خواهان طلاق باشد طلاق مبارات نام دارد.

وی اضافه کرد: متاسفانه امروز حتی تحصیل کرده ها اعتقادی به مشاوره ندارند و هنوز این موضوع در جامعه ما فرهنگ سازی نشده است.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر تصریح کرد: اگر در جامعه موضوع مشاوره را با یک ماده واحد در قانون اجباری کنیم بسیاری از مشکلات حل می شود. هر تغییر رفتار در خانواده به یک مشاوره نیاز دارد و به نظر می رسد که در رابطه با موضوع طلاق توافقی اجباری شدن مشاوره ضرورت دارد.

ارژنگی بیان داشت: طلاق توافقی با پروسه طولانی شدن دادرسی همراه نیست و قانون گذار حتی موضوع داوری را هم در این نوع طلاق حذف کرده است.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر در پایان برنامه گفت و گوی اجتماعی رادیو گفت و گو با اشاره به راهکارهای صیانت از کانون و بنیان خانواده اظهار داشت: برخی خانواده ها برای ازدواج دختران و پسران خود سخت گیری های زیادی می کنند و همین باعث می شود فرزندان آنها مستقل تربیت نشوند و در زندگی آینده خود با مشکلات عدیده ای روبرو شوند.

مرتبط با این خبر

  • فضای مجازی هویت حقیقی افراد را پنهان می کند

  • زندگی و زیست درفضای مجازی و نحوه مدیریت در این حوزه

  • قوانین نظارتی حوزه درمان بروز نیستند

  • گفت و گوی اجتماعی از خشونت در فضای مجازی می گوید

  • فعالیت افراد غیر متخصص در حوزه جراحی زیبایی افزایش یافته است

  • جراحی زیبایی نسبت به گذشته امن تر شده است

  • بحران محیط زیست مهم ترین دلیل مهاجرت است

  • آسیب‌شناسی و چرایی افزایش تلفات عمل های زیبایی

  • مهاجرت اجباری مدیریت شهری را مختل می کند

  • مهاجرت یک حق شهروندی است